Dil ve Edebiyat dergisinin Ağustos sayısı çıktı

Dil ve Edebiyat dergisinin 140’ıncı sayısı, şiir eleştirisinden İran edebiyatına, roman tetkiklerinden edebiyat gündemine dek incelemeler sunarken farklı edebî türlerden örneklere de yer veriyor.

Dil ve Edebiyat dergisinin Ağustos sayısı çıktı

Üzeyir İlbak’ın “Ayasofya, İstanbul ve 15 Temmuz” başlıklı takdiminde Temmuz ayında aramızdan ayrılan Âsım Gültekin’e bir selamlama yer alıyor. İlbak, günümüz şiirinin değerlerle barışıklığı meselesine dair Cemil Meriç ve Tanpınar üzerinden bir okuma yaptığı “Münevver ve Entelektüel Arasında Bir Kimlik Arayışı” başlıklı yazısıyla da “Zaman bilinci kaybolmuş, yaslanarak ilerleyeceği alanları karartılmış, yaşadığı değerlere yabancılaşmış, ait olduğu dünyayı gösteren pusulaları kırılmış cemiyetin çocukları fikrî krizlerini nasıl aşacak?” sorusunu soruyor.

Mehmet Baş, “Şiirimiz ve Problemleri Üzerine” başlıklı yazısıyla “büyük şair” açmazını masaya yatırıyor. Tahereh Mirzayi, “Horasan’ın Medar-ı İftiharı Firdevsî’nin Anıt Mezarı ve Müzesi” başlıklı makalesiyle okuyucuyu Firdevsî özelinde şehname geleneğinin başlangıcına götürüyor ve İran edebiyatının Osmanlı tarih yazımıyla kesişmelerini inceliyor. Müge Akgün, “İnkılaptan Yana Bir Ütopik Roman: ‘Ankara’” başlıklı incelemesiyle Yakup Kadri ve Ankara romanı ekseninde Cumhuriyet dönemi edebiyatının zorlama ürünlerini ele alıyor.

Aykut Nasip Kelebek, İsmail Aykanat, Nurettin Durman, Hayrettin Taylan, Halime Erva Kılıç, Zeynep Gül Akgöz, Sıddıka Zeynep Bozkuş, Furkan Güreci, Sabiha Ayaz şiirleriyle; İsmail Bozkurt, Mustafa Uçurum, Hakan Hadi Kadıoğlu, Yaşar Bayar, Elif Sönmezışık, Elif Tokkal, Tacettin Şimşek, Ayşe Şener, Gönül Yonar denemeleriyle; Muhsin Duran, Feyza Kartoğu, Rıza Kurtuluş inceleme yazılarıyla; Mehtap Altan gezi yazısıyla; Muhsin Karabay, makalesiyle; Musa Yaşaroğlu, Özgür Şahin hikâyeleriyle Dil ve Edebiyat’ın Ağustos sayısında.

Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2020 Perşembe 12:19 Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 12:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kazim Şen
Kazim Şen - 13 ay Önce

Teşekkürler...

banner26