Dil ve Edebiyat Dergisinin 115. Sayısı Çıktı

Dil ve Edebiyat dergisinin Temmuz 2018 tarihli 115. sayısı okurlarıyla buluştu.

Dil ve Edebiyat Dergisinin 115. Sayısı Çıktı

Dil ve Edebiyat dergisinin Temmuz 2018 tarihli 115. sayısı okurlarıyla buluştu. Toplumda dil bilincinin geliştirilmesi ve korunması gayesiyle yola çıkan dergi “Şehrin Kimlik Kartı: Levhalar” başlıklı bir kapakla çıktı. Kapak fotoğrafı “15 Temmuz Millet Bahçesi”nin giriş kapısı. Dergi, bu kapakla 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatmak istemiş.

Ekrem Erdem aynı adı taşıyan makalesinde dilimizin yozlaşmasına dair günlük hayat perspektifinden tespitler ve çözüm önerileri sunuyor.

Üzeyir İlbak geride bıraktığımız 2018 seçimlerinin ardından yeni yönetim sisteminde kültür, eğitim ve sanatın yerini tartıştığı yazısıyla bu sayının giriş yazısını yazmış.

“Türk Edebiyatının Kökeni Kapsamı Tarihçesi” başlıklı makalesinde Emir Ali Çevirme edebiyatımızın gelişmesinde payı olan dönem ve eserler hakkında bilgiler veriyor. Aykut Nasip Kelebek seyyahların İstanbul’unu kendi bakış ve düşünüşüyle yazmayı sürdürüyor. Kelebek “Amicis’in İstanbul’u” başlıklı denemesinde bizi 19. yüzyıl İstanbul’ una çağırıyor. Abdullah İlhan’ın denemesi İsmet Özel; Selim Sina Berk’in denemesi ise Mustafa Kutlu üzerine yoğunlaşıyor.

İlhan Kurt ve İbrahim Ulvi Yavuz ile söyleşilerin yer aldığı bu sayıda dergi okurunu farklı seyahatlere de çıkarıyor. İsmail Güleç klasik edebiyatımızın halk edebiyatı ile birbirine nasıl geçtiğini gösteren bir örneği okura sunarken Hüseyin Kalyan “Dik Yazılar”ı ile okuruyla konuşmaya devam ediyor.

Dil ve Edebiyat bu sayısında da “Türkiye’nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Millî İrade Zaferi” konulu şiir, hikâye ve deneme yarışmasında derece alan metinlere yer vermeyi sürdürmüş.

 

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2018 Salı 16:10 Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:10
banner25
YORUM EKLE

banner26