Devlet Tiyatroları'ndan kadın yazarlara destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, yeni sezonda 12 yerleşik bölgede ilk defa oynanacak 12 kadın yazarın eserinin olacağını söyledi.

Devlet Tiyatroları'ndan kadın yazarlara destek

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Devlet Tiyatroları'nın (DT) geçen sezonuyla ilgili değerlendirmede bulundu ve yeni repertuvarın detaylarını anlattı.

Her sezon yaklaşık 100 oyunun sahnelendiğini ve geçmiş sezondan devam eden de 50 oyunun bulunduğunu dile getiren Kurt, "Geçen yıl yaklaşık 150 oyunla sezonu tamamladık. Çok önemli projelere de imza attık. Normalde bir sezona baktığımız zaman 1 milyon 600 binin üzerinde seyirciye ulaştık. Yüzde 88 doluluk oranlarını yakaladık" ifadelerini kullandı.

Kurt, DT tarafından düzenlenen 6 uluslararası festivale 44 yabancı ülkenin, 60'ın üzerinde yerli tiyatronun katıldığını ve yüzde 93 doluluk oranlarına ulaşıldığını aktardı.

Devlet Tiyatroları'nda yeni sezonda yürütülecek çalışmalar ve sahnelenecek eserler hakkında bilgi veren Kurt, "Bu sezon çok farklı konseptte bir repertuvar oluşturmaya çalıştık. Bu kapsamda Türk kadın yazarlarımızın Devlet Tiyatroları'nda ilk kez oynanacak eserlerini kadın yönetmenlerimiz sahneye taşıyacak. Bu eserler DT'de ilk kez sahnelenecek" dedi.

Kadın yazarların sahnelecek eserlerine ilişkin detayları da aktaran Kurt, "Antalya Devlet Tiyatrosu'nda Elif Solak'ın yazdığı Zümrüdü Anka oyunumuz, Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda 2. El Cinayet, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda Güle Ağıt, Konya Devlet Tiyatrosu'nda Gün Anneme Gebe, Nefes, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda Bir Peri Masalı gibi oyunlar ilk defa Devlet Tiyatroları'nda sahnelenecek kadın yazarların eserleri" diye konuştu.

"Aynı zamanda teşvik edeceğiz"

Kurt, aynı zamanda yerli yazarları teşvik etmek amacıyla ilk kez geçen yıl bir uygulama başlattıklarını belirtti.

"Devlet Tiyatrosu'nda ilk defa oyunu oynanan yazarlarımızı aynı zamanda teşvik edeceğiz. Bir teşvik sistemimiz var. Kadın yazarlarımız da eserleri ilk defa oynayacağı için bu teşvikten faydalanacaklar. Bu anlamda Devlet Tiyatroları'nın repertuvarını da ilk defa oyunu sahnelecek yazarlarla zenginleştireceğiz. Bu yerli eser üretimini artırmak, daha fazla yerli eser kazandırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bir uygulama. Teşviğin ilkini geçen sene yaptık, bu sene de eseri hiç oynanmamış kadın yazarlarımızın eserlerini sahneleyelim diye bir proje ürettik. Şimdi de sezon başında bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Bu yazarlarımızın eserleri çalışılmaya başlandı."

Kurt, teşviğin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da nisan ayında ödenmesinin planlandığını aktardı.

Yayın Tarihi: 22 Ağustos 2018 Çarşamba 16:30
banner25
YORUM EKLE

banner26