Dev yolcu gemilerinin Venedik'e girişi yasaklanıyor

İtalya, dev yolcu gemilerinin Venedik’in merkezine girişini yasaklıyor. Dev gemiler, kentin kanallarının hassas altyapısını ve ekolojik dengesini bozdukları gerekçesiyle yıllardır tepki topluyor.

Dev yolcu gemilerinin Venedik'e girişi yasaklanıyor

Venedik sakinlerinin ve çevre örgütlerinin yıllardır yaptığı çağrıların ardından sonunda harekete geçen İtalyan hükümeti, gelecek aydan itibaren bin tondan ağır gemilerin belli yollardan kente girişinin engelleneceğini duyurdu. Karara göre ilk etapta, yolcu gemileri kent merkezinin uzağındaki Fusina ve Lombardia rıhtımlarına demirlemeye zorlanacak. Sputnik'te yer alan habere göre; gelecek yılın sonunda da, kente gelen gemilerin üçte birinin güzergahları değiştirilecek.

Yaşanan kaza kararı hızlandırdı
Büyük yolcu gemilerinin yasaklanması için bir yılı aşkın süredir protestolar düzenleniyordu. Ancak hükümetin kararını geçen haziran ayında yaşanan kaza hızlandırdı. Bu kazada 275 kilometre uzunluğundaki MSC Opera gemisi, Giudecca Kanalı'nda rıhtıma ve küçük bir turist teknesine çarpmış; beş kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Yasak kararı bir kesimi memnun etse de hükümetin, su altındaki erozyon ve kirliliğin önlenmesi için yetersiz kaldığı eleştirileri sürüyor.

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2019 Perşembe 06:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26