Derin Tarih'ten Kut'ül Amâre dosyası

Derin Tarih dergisinin Nisan 2016 tarihli 49. sayısı çıktı.

Derin Tarih'ten Kut'ül Amâre dosyası

Derin Tarih dergisinin Nisan 2016 tarihli 49. sayısı çıktı. Bu sayıda Kûtu’l-Amâre zaferinden İslam dünyasının âlim hanımlarına, Ertuğrul Bey’in ve Kayı aşiretinin hikâyesinden alyansın tarihine kadar birçok konuya mercek tutuluyor.

Derin Tarih dergisinin kapak konusu, 100.yıl dönümünde “Kûtu’l-Amâre & Osmanlı’nın son zaferi”. Derin Tarih, 1. Dünya Savaşı’nda İngilizlere tarihlerinin en büyük hezimetini yaşattığı Kûtü’l-Amâre zaferini inceliyor.

Adım adım Kûtu’l-Amâre zaferine giden yolda yaşananları Prof. Dr. Edward J. Erickson satırlara taşıyor. Büyükelçi Altay Cengizer İngiltere’nin gözüyle Kût yenilgisini yazdı. Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu İngiltere’nin yenilgiyi nasıl soruşturduğunu kaleme aldı. Askerî tarihçi Dr. Nikolas Gardner Derin Tarih’e Kut gerçeğini anlattı: “İngilizlerin Kût’taki mağlubiyeti gizlemeleri imkânsızdı”. Kûtu’l-Amâre’nin yüzen ganimeti Julnar gemisinin nefes nefese macerasını Doç. Dr. Mustafa Selçuk’un kaleminden okumaya hazır olun! Halil Kut Paşa’nın yakını Dr. Necdet Özgelen soruyor: Çanakkale bunca zamandır anılıyor da Kûtu’l-Amâre’yi niye unuttuk? Mustafa Armağan cevaplıyor: Kûtu’l-Amâre zaferi neden unutturuldu? Kût’un meçhul kahramanı Sakallı Nureddin Paşa’nın sıra dışı hayatını Prof. Dr. Necati Fahri Taş kaleme aldı. Koleksiyoner Necmettin Özçelik ile Kût’un hayatındaki yeri konuşuldu. Göksel Baykan’ın kaleminden Kûtu’l- Amâre’de esir olmanın önemi yazdı.

Salim Aydüz İslam dünyasının âlim hanımlarını kaleme aldı.

Çobandan sadrazam olur mu? Devşirme sistemi ile evet! Abdülkadir Özcan yazdı.

Kût’un tek hatırası bu müzede! Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’yla Kût zaferinden kalan yadigârları konuşuldu.

İstanbul’un hafızası Semavi Eyice mezar taşı katliamını satırlara taşıyor: Tarihin son şahitlerini son susturduk?

Yavuz Bahadıroğlu Ertuğrul Bey’in ve Kayı aşiretinin hikâyesini anlattı: Yürü, yol senindir Ertuğrul Beyim!

Bizans tarihinde 726-843 arasında tasvirlerin yasaklandığını, var olanların da kırıldığını biliyor musunuz? İkonoklazm olarak adlandırılan ve uymayanların korkunç cezalara maruz kaldığı bu ilginç hareketin sebebi neydi? Casim Avcı yazdı.

İsmail Kara’dan geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Prof. Dr. Bekir Topaloğlu hoca için rahmet kayıtları…

Mısır’da Türk egemenliğini başlatan Tolunoğlu’nu Muharrem Kesik’in kaleminden okuyoruz.

Mehmet Doğan yoğurt kelimesine parantez açıyor. Bizim yoğurdumuz “ak”tır.

İkbal Betül Armağan Gözlü alyansın tarihi satırlara taşıyor.

Eşref Edip’in kaleme aldığı Kara Kitap, Derin Tarih’in bütün okurlara hediyesi!

 

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:

[email protected]

Tel: 02125443333/4251

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2016 Salı 16:56 Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 16:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26