Derin Tarih'in Mayıs sayısı çıktı

Derin Tarih dergisinin Mayıs 2014 sayısı çıktı. Derginin kapak dosyası ise “Türk Baharı 1950” başlığını taşıyor.

Derin Tarih'in Mayıs sayısı çıktı

Derin Tarih dergisi, Mayıs sayısıyşa geçmişe rehber olacak yeni bir kitap daha veriyor okuruna... Tahirü’l Mevlevi’nin “Hazreti Peygamber ve Zamanı” adlı kitabı, bu sayı için Osmanlı ve Latin alfabeleriyle özel olarak basıldı.

Derginin kapak dosyası ise “Türk Baharı 1950” başlığını taşıyor. Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy Derin Tarih’e konuştu: ‘27 Mayıs Darbesi Cumhuriyet’in kara sayfasıdır.’ 27 Mayıs idamlarının arkasında İnönü mü vardı? CHP-Cunta-Üniversite işbirliği yaparak halkın oyuyla iktidar olan bir partiyi nasıl devirdi? Süleyman Yeşilyurt ve Ahmet Yaşar Akkaya Derin Tarih Mayıs sayısı için yazdı.

Derginin bu ayki sayısının özel dosyası ise “Fatih’in Dünyası”. Abdülkadir Özcan ve Heath W. Lowry, Fatih Sultan Mehmed hakkında merak edilenleri yazdı. Fatih’in beyin takımı kimlerden oluşuyordu ve Fatih 10 yıl daha tahtta kalsa Avrupa’da ne olurdu? Derin Tarih Mayıs sayısında cevap buluyor.

Dergide ayrıca Semavi Eyice, sanat tarihimizi yaşatan hekim Süheyl Ünver’in müstesna öyküsünü anlattı. Adnan Demircan ise 1400 yıllık soruyu cevaplıyor: Kerbela’da ne oldu? İsmail Kara'nın yazısı ise “Medresetü’z-Zehra’nın yolları nerelerden geçer?” sorusuna cevap niteliğinde.

Dergide ayrıca Norman Stone, Şükrü Hanioğlu, Mehmet Çelik, Mehmet Doğan'ın ve diğer yazarların yazıları ve söyleşiler yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 10:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26