Dergi Fuarı'nda İslamcı Dergiler konuşuldu

7. Uluslararası Dergi Fuarı’na katılan İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İslamcı Dergiler Projesi (İDP)’ni fuar katılımcılarıyla buluşturdu.

Dergi Fuarı'nda İslamcı Dergiler konuşuldu

7. Uluslararası Dergi Fuarı’na katılan İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İslamcı Dergiler Projesi (İDP)’yi fuar katılımcılarıyla buluşturdu. İLEM Yönetim Kurulu Başkanı ve İDP Koordinatörü Doç. Dr. Lütfi Sunar ve projenin diğer koordinatörü Vahdettin Işık’ın katılımıyla “Türkiye’de İslamcı Dergiciliğin Macerası” başlıklı panel 7. Uluslararası Dergi Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Projenin kapsamı hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Sunar, projenin birinci ayağında 50 farklı derginin incelendiğini belirterek proje kapsamında 3000’i aşkın sayının dijitalleştirildiğine vurgu yaptı.

Türk dergicilik tarihi açısından da büyük öneme sahip olan proje hakkında Sunar, ayrıca “İslamcılık üzerine yapılan çalışmalar öznel yaklaşımlarla oluşturuluyordu. Herkes ele aldığı konuyu kendi perspektifinden değerlendiriyordu. Yapılan bu çalışma ile Türkiye’deki İslamcılık araştırmalarına zemin hazırlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sunar ayrıca projenin 1960 – 1980 arasını kapsayan birinci aşamasında oluşturulan 79.000’den fazla girdinin www.idp.org.tr sitesi üzerinden araştırmacıların hizmetine sunulduğunu belirtti.

Proje kapsamında yapılan çalışmalar Türkiye’nin siyasi tarihini de özetliyor

Sunar’dan sonra konuşan Vahdettin Işık, İslamcılık düşüncesinin çokça yazıldığına ve farklı yönleriyle ele alındığına vurgu yaparak konuşmasına başladı. Işık konuşmasında İslamcılık düşüncesinin üretildiği, tartışıldığı dergiler hakkındaki çalışmaların yok denecek kadar az olduğuna da değindi.

Proje kapsamında yapılan çalışmaların ayrıca Türkiye’nin siyasi tarihini de özetlediğine vurgu yapan Işık, “proje kapsamında 10’arlı yıllar halinde dergileri incelediğinizde hangi dönemlerde neler yaşanmış ve o dönemin siyasi konuları hakkında detaylı bilgi sahibi oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Işık, projenin en temel amacının “Türkiye’de İslamcılık düşüncesini anlama çabalarına açılım getirmek ve bu düşüncenin mecra bulduğu ve mecra açtığı dergileri bir araya getirmek ve bu alandaki ilmi çalışmaları desteklemeyi sürdürmek” olduğunu söyledi.

10 -15 Mayıs tarihleri arasında Sirkeci Garında ziyaret edilebilecek olan 7. Uluslar arası Dergi Fuarında İslamcı Dergiler Projesi’nden 120 seçme kupürün yer aldığı sergi ve stant 09.30 – 21.00 saatleri arasında gezilebilir.

Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 10:25 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 10:25
banner25
YORUM EKLE

banner26