Dergâh dergisinin Mayıs sayısı çıktı

Dergâh dergisi 363. sayısıyla okurlarını selamladı.

Dergâh dergisinin Mayıs sayısı çıktı

Dergâh Dergisi’nin 363. sayısı çıktı. Ramazan ayının her türden yaramıza merhem olması niyazıyla okuyucuyu selamlayan dergi bu sayıda da duyurucu bir içeriğe sahip.
Dergâh Dergisi bu sayısında, içinden geçtiğimiz döneme tanıklık eden metinlere yer veriyor. Feyza Betül Aydın’ın yaptığı çeviriler Avrupalı üç düşünür, AgambenNancy ve Esposito’nun salgınla ilgili tartışmalarını yansıtıyor. Ali Ayçil “Covid 19” başlıklı bir deneme ile coronavirüs tehdidiyle geçen günleri Dergâh’ın sayfalarında kayıt altına alıyor. Mustafa Kara ise geleneğe uyarak salgına tarih düşüyor.
Dergiye Mayıs ayında katkı veren şairlerin isimleri şöyle: Murat ÇetinOsman Nuri TolarBayram Tayyip YaslıcaSelma Yıldırım KıldanSelman BayerSelçuk Küpçük ve Mustafa Uçurum.
Derkenar’ sütunlarında Fatma Özkaya, Taner Sarıtaş’ın şiir kitabı ‘Tedirgin Kanatlar’ı, Betül Yeşil Çelik ise Fatma Barbarosoğlu’nun son romanı ‘Hakikat İncinmesin’i tanıtıyor.
Osman SelviDilara Ayşe Akdeniz ve Nilay Erik 363. sayının hikâyecileri.
Mustafa ÖzelAbdülhak Hamid’i “sömürgeci dilin reddi” bağlamında tahlil ediyor.
Bu ayın ‘Orta Sayfa’ söyleşi konuğu genç hikâyeci Elif Hümeyra Aydın. Bir başka genç hikâyeci Sinem Torun’un hazırladığı söyleşide Aydın, hikâyeciliğine ve etkilenme kaynaklarına dair bilgiler veriyor.
Münire Daniş, Rus yönetmen Yuriy Bykov’un ‘Durak/Enayi’ filmini tanıtıyor.
Adem Kandemir ve Ahmet Kot artık hayatımızdan çıkmakta olan posta kutularından hareketle yazdıkları denemeleri yayınlıyorlar.
Ahmet Duran Arslan, Behçet Necatigil şiirindeki yalnızlık hâllerine odaklanıyor.
Aslı Esra ErdoğanVâlâ Nureddin’in Yörük Çelebi ve Kamber müstearıyla kaleme aldığı sanatçı toplantılarına dair yazıları günümüze taşıyor.
İsmail Kara, ressam Ahmet Yakupoğlu ile ilgili hatıralarını paylaşıyor.
Mustafa Uzun, 2018 yılının Ocak ayında aramızdan ayrılan İstanbul Radyosu ses sanatçılarından Memduh Cumhur’u anıyor.
Arka kapakta ise Mustafa Kutlu’nun “Hayat Zor” başlıklı denemesi var.

YORUM EKLE