Dergâh Dergisinin 342. Sayısı Çıktı

Dergâh dergisinin Ağustos sayısı okuyucuyla buluştu.

Dergâh Dergisinin 342. Sayısı Çıktı

Ağustos sayısında yakın tarihimizin çok az bilinen şahsiyetlerinden Hacıbeyzade Ahmed Muhtar’ın hayatı hakkında güzel bir yazı var. Yazıyı hazırlayan isim Mustafa Koç.

342. sayıda II. Meşrutiyet dönemi siyasetçilerinden Dukakinzade Basri Bey’in, Cumhuriyet’in ilanından sonra Ankara’ya gönderdiği ilginç bir dilekçe yer alıyor. Dil devriminin garabetini gösteren dilekçeyi gün yüzüne çıkaran isim ise Ömer Özcan.

Uzunca bir süredir romanlar üzerinden iktisat, siyaset, toplum ve tarih okuması yapan Mustafa Özel’in son yazısı kapaktan paylaşılıyor.

A. Samet Atılgan, Emre Karabudak, Ahmet İlhan Sancak, Dilara Akyazı, Mehmet Aycı, Bayram Zıvalı ve Mustafa Uçurum Ağustos ayının şairleri.

‘Derkenar’ sütunlarında Fatma Özkaya ve Şadi Kocabaş’ın yazıları var. Merve Aytaç, Gülay Bulduk, Mehmet Emin Gül ve Mukadder Gemici Ağustos ayının hikâyecileri.

Necip Tosun, Gülhan Tuba Çelik’in ilk kitabı ‘Evsizler Şarkı Söyler’i değerlendiriyor. Ali Ayçil, okuduğu bir antolojiden hareketle ilginç bir deneme kaleme aldı: ‘İçinde Çin Edebiyatı Antolojisi, Nihal Atsız ve Truman geçen bir yazı.’

Merve Yalçın’ın, Brian Dillon imzalı çevirisi ‘deneme’ türünün içeriğine ve sınırlarına odaklanan dikkat çekici bir metin. Gülfide Büşra Güven Köybaşı, Mustafa Kutlu ve Hasan Ali Toptaş’ın birer hikâyesini, zamanla ilişkileri açısından karşılaştırıyor.

342. sayının  ‘Orta Sayfa’ konuğu hikâye, roman ve denemeleriyle tanınan Ayşegül Genç. Genç’in edebiyatına ayna tutan konuşmayı yapan isim Mustafa Zahid Ergün. 
İsmail Güleç, Melih Cevdet Anday’ın ‘Karacaoğlan’ın Bir Şiiri Üzerine Çeşitlemeler’indeki edebi sanatları tespit ediyor.

Ayşe Işın Kirenci, merhum Fuat Sezgin’le yaptığı bir öğrenci söyleşisini paylaşıyor. Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Günler Gelip Geçerken’ başlıklı denemesi var.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 12:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26