Dergâh dergisinin 322. sayısı çıktı

Dergâh dergisinin Aralık 2016 tarihli 322. sayısı raflardaki yerini aldı.

Dergâh dergisinin 322. sayısı çıktı

Dergâh dergisinin Aralık 2016 tarihli 322. sayısı raflardaki yerini aldı.

Derginin aralık sayısında Hülya Küçük, Bektâşîlerin Millî Mücadele’ye desteklerini gösteren yeni belgeler yayınlıyor. Beşir Ayvazoğlu ise Basra, Musul ve Bağdat’ta valilik yapan Süleyman Nazif’in ‘Firak-ı Irak’ isimli eserindeki “Fuzûlî-i Bağdadî’den Nef’î-i Erzurumî’ye” başlıklı bölümü gündeme taşıyor.

Dergide, Dergâh Yayınları’nın kurucusu Ezel Erverdi’nin biri mutluluktan diğeri mecburiyetten kaleme alınmış iki yazısı bulunuyor.

Dergâh’ın 322. sayısına katkı veren şairler ise: Ufuk Aksoy, Taner Sarıtaş, Vural Kaya, Cengizhan Genç, Murat Çeşme, Mert Mevlüt Gökçe, Süleyman Berç Hacil, Seher Rabia Hapil, M. Sadi Karademir ve Nazım Payam.

Mukadder Gemici ve Aslı Esra Erdoğan Aralık ayının hikâyecileri.

Aralık sayısının ‘derkenar’ sütunlarında İbrahim Bilal Durak ve Yakup Altıyaprak’ın yazıları var.

Dergide her ay düzenli olarak hikâye eleştirileri kaleme alan Necip Tosun,  Güray Süngü’nün son kitabı ‘Vicdan Sızlar’ı değerlendiriyor.

Bosnalı yazar – Türkolog Amina Siljak Jesenkovic, ‘Derviş ve Ölüm’ romanıyla tanıdığımız Mehmet Selimoviç’i Dergâh için kaleme almış.

Alâattin Karaca, Hasan Ali Toptaş’ın son romanı ‘Kuşlar Yasına Gider’e ayna tutuyor.

Aralık ayının ‘Orta Sayfa’ konuğu yazar- hikâyeci Güray Süngü. Süngü, Kadırga semtinde geçen çocukluğundan bugüne, hayat ve edebiyatla ilişkisini paylaşıyor.

Dergâh’ta her ay fotoğraf yazıları kaleme alan Fatma Barbarosoğlu, 322. sayıda da ilginç bir fotoğrafı paylaşıp yorumluyor: Kürk Mantolu Madonnalar.

Mustafa Özel, Yakup Kadri’nin ‘Ankara’ romanı üzerinden, ‘ulus olma’ serüvenini irdelemeye devam ediyor.

Bob Dylan, Nobel’i neden almamalıydı? Feyza Betül Aydın’ın çevirdiği kısa metinde Anna North bu sorunun cevabını veriyor.

‘Bir tekke kütüphanesi’ni anlatmak için Cambridge’e giden Fulya İbanoğlu, bu vesileyle görüp yaşadıklarını yazıya döküyor.

Galip Bildirici bir denemesiyle dergiye katkıda bulunmuş.

Dergâh’ın arka kapağımızda her zaman olduğu gibi kısa bir Mustafa Kutlu hikâyesi var: ‘Sarışın.’

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 10:49
YORUM EKLE

banner19

banner13