Dergâh dergisinin 318. sayısı çıktı

Dergâh dergisinin Ağustos 2016 tarihli 318. sayısı çıktı.

Dergâh dergisinin 318. sayısı çıktı

Dergâh dergisinin Ağustos 2016 tarihli 318. sayısı çıktı. Dergâh'ın Ağustos sayısında, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi kınanıyor ve 'yerli, milli ve bağımsız' çizgiden sapan, dışarlıklı tesirlere açık hareketlerin ülkemize verdiği büyük hasara dikkat çekiliyor.

Dergâh dergisinin Ağustos sayısında Taner Sarıtaş, Davut Güner, Hayrettin Orhanoğlu, Cengizhan Genç, Hasan Bozdaş, Adem Yazıcı, Ahmet Ardıç, Rıdvan Abdullah Karakaş ve Atakan Yavuz 'derkenar' sütunlarında yazmış.

Bu sayının hikâyecileri ise Kübra Erkoyoncu ve Erhan Genç.

Fatma Barbarosoğlu fotoğraf yazısında, eski fotoğraflara bakarken 'geçmişi talan ettiğimizi' söylüyor.

318. sayıda bir de 'alıntı' sütunu var. Bu sütunda Marguerite Duras'tan kısa bir bölüm paylaşılmış: Antiloplar. Bu kısa ve etkili alıntı ilgi çekici.

Galip Bildirici, Tanpınar üzerine bir deneme kaleme almış.

Zeynep Arkan, Adem Turan'ın son şiir kitabı 'Borges Borges', Necip Tosun ise Senem Gezeroğlu'nun ilk öykü kitabı 'Zaman Dursun İstedim' hakkında yazmış.

Alâattin Karaca, roman eleştirilerine devam ediyor. Karaca, 318. sayıda Yavuz Ekinci'nin yeni romanı 'Günün Birinde'yi eleştirmiş.

'Orta Sayfa' sohbetinin konuğu, hikâyeci ve senaryo yazarı Eda Tezcan. Peki çok dizi senaryosuna imza atan Tezcan diziler, dizi senaryoları ve dizi piyasası hakkında ilginç bilgiler veriyor.

İsmail Kara, günlüğünden bir yaprak daha paylaşıyor okuyucularla. Günlük, her ikisi de 18 Haziran 2000'de defnedilen Kemal Kaçar ve Mina Urgan'dan bahisle kaleme alınmış.

Ahmet Sarı, Berlin Duvarı'nın yıkılışından sonraki Alman Edebiyatı'nın ana yönelimleri üzerine kısa bir metin paylaşıyor.

Feyza Betül Aydın, Murat Belge'nin 'Step ve Bozkır; Rusça ve Türkçe Edebiyatta Doğu-Batı Sorunu ve Kültür' kitabını tanıtıp ve eleştirmiş.

Ahmet Akgül, Sezai Karakoç şiirinin 'olgusal âlemden mutlak âleme geçişi' üzerine bir makale ile yer almış Dergâh'ta.

Yakup Altıyaprak ise makalesinde, Tanzimat'tan bu güne İslamcı edebiyatçının devletle ve küresel sistemle imtihanını irdeliyor.

Hasan Yüksel bir başka hocasını, Yaşar Yücel'i kaleme almış.

Arka kapakta Mustafa Kutlu'nun 'Köprü' adlı kısa hikâyesi var.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 16:08
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26