Dergâh dergisi yayın hayatına ara verdi

Yayın dünyasında yaşanan ekonomik kriz Türk edebiyatının köklü dergilerinden Dergâh dergisini de vurdu.

Dergâh dergisi yayın hayatına ara verdi

Dövizdeki fahiş kur artışının ardından yayın dünyasında yaşanan kriz edebiyat dergilerini vurdu. Türk edebiyatının köklü yayınlarından Dergâh dergisi ekonomik sıkıntılar ve kağıt tedarikinde yaşanan zorluklar nedeniyle yayına ara verdiğini açıkladı.

Dergâh dergisi haberi Twitter hesabından şu ifadelerle paylaştı: “32. cildimizin son sayısı olan Şubat sayımız çıktı. Maalesef okuyucularımıza üzücü bir haberimiz var: Bütün dünyada gözlemlenen kâğıt tedarikinde yaşanan zorluklar ve içinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla Dergâh Dergisi yayınına ara veriyor.”

1990’da Ezel Erverdi yönetiminde ve Mustafa Kutlu editörlüğünde çıkan ve edebiyat dünyasına damga vuran dergi, uzun yıllar boyunca birçok yazar ve şairi sayfalarında ağırladı. Derginin genel yayın yönetmenliğini son olarak Ali Ayçil yürütüyordu.

Yaşanan krize ilk tepki Yayıncılar Meslek Birliği’nden gelmiş, birlik kağıtta KDV’nin sıfırlanması talebiyle hükümete çözüm çağrısında bulunarak, “Gerekli önlemler alınmazsa önüne geçilemeyecek bir kültürel çölleşmeye adım atacağız” çağrısı yapmıştı.

Sektörün ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyleyen Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk “Maliyetler dört kat yükseldi. Yeni kitap üretilemiyor çünkü bir günde yüzde 5 kur artışı var. Matbaacılar ödemeleri Türk lirası değil döviz istiyor. Küçük orta ölçekli yayıncılar hepten durdu. Devletten beklediğimiz talepler var ama bu yangın yerinde kültür dünyası nasıl dikkate alınır bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Karar Gazetesi

YORUM EKLE

banner36