Dergâh Dergisi'nin 378.sayısı çıktı

Dergâh Dergisi’nin Ağustos sayısı okuyucu ile buluştu. Dergâh, Ağustos sayısında da edebiyatın farklı dallarında nitelikli çalışmalara yer vermeyi sürdürüyor.

Dergâh Dergisi'nin 378.sayısı çıktı

İbrahim Yolalan, Ahmet Emerce, Eda Fırat, Elif Arslan, Ali Burhan Eren, Buse Akman, Kübra Nur Duran, Rıdvan Sözener ve Ahmet Sefa Yalçın Ağustos ayının şairleri.
‘Derkenar’ sütunlarında Cihan Okuyucu ve Yıldız Ramazanoğlu’nun birer yazısı yer alıyor.
Fatma İçyer, Emine Aslan, M. Talha Özmen ve Figen Yıldız dergiye hikâyeleriyle katkıda bulunan isimler.
İbrahim Tökel öğrenciliğinin Erzurum’unu anlatıyor. 
Mustafa SarıÂşık Veysel, Mitat Enç ve Cemil Meriç’i birlikte anıyor.
Ahmet Duran Arslan, Sabahattin Ali’nin şiirini değerlendiriyor. 
Dergâh’ın Ağustos ayı ‘Orta Sayfa’ konuğu şair, müzisyen Selçuk KüpçükAydın Hız’ın hazırladığı söyleşide Küpçük, devletin, siyasi tarafların, aydınların ve değişen kuşakların müzikle ilişkisi hakkında ufuk açıcı cümleler kuruyor.
İnci EnginünTanpınar’ın müsveddeleri arasından çıkan iki şiiri son halleriyle karşılaştırıyor.
Dergâh’ın son sayısında iki çeviri metin yer alıyor. Şeyma Karaca Küçük, geçtiğimiz on yılda dijital kültürle roman arasındaki ilişkiyi ele alan Beejay Silcox imzalı bir makaleyi; Beyza Şen ise Muñoz Criollo, Ivan Alexander ikilisi tarafından kaleme alınan Heidegger - Kierkegaard ilişkisine dair kısa bir metni okuyucuya sunuyor.
Makbule Nur Ayan, Paris’te bir tren yolculuğu sırasında okuduğu Lire edebiyat dergisinden bazı bölümleri kendi duygularıyla harmanlayarak aktarıyor.
İlk kitap söyleşilerini titizlikle devam ediyor. Mert Mevlüt Gökçe’nin hazırladığı bu ayın ilk kitap söyleşisi şair Kadir Korkut ile.
Nomadland en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen dallarında 2021 yılının Oscar Ödüllerini aldı. Şaşıranlar da vardı layık görenler de. Fatma Barbarosoğlu ve Nazife Şişman Nomadland üzerine karşılıklı bir konuşma yapıyor. Okumanızı öneririz.
Şadi Oğuzhan, Dergâh Yayınları’ndan çıkan ‘Yusuf Nasıl Sevilir’ kitabını tanıtıyor.
Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Geçmiş ve Gelecek’ başlıklı bir denemesi yer alıyor. 

Yayın Tarihi: 02 Ağustos 2021 Pazartesi 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36