Dergâh Dergisi'nin 377. sayısı çıktı!

Dergâh Dergisi'nin Temmuz sayısı okuyucusuyla buluştu.

Dergâh Dergisi'nin 377. sayısı çıktı!

Dergâh’ın Temmuz sayısının kapağında şair Kavafis’in kısa bir metni yer alıyor. Yaşlı Kavafis bu metinde, artık tanınan bir yazar olarak gençlerin kendisine burun kıvırması durumuyla yüzleşiyor. Çeviri Zeynep Feyza Özdemir’e ait. Ayrıca derginin editör notunda 10 Temmuz 1975’te aramızdan ayrılan Nurettin Topçu da vefatının 46. yılında rahmetle anılıyor.
Mert Mevlüt GökçeTaner SarıtaşMerve OkutanSümeyye YıldızMurat ÇetinBayram Tayyip YaslıcaRıdvan YıldızSelim Faruk TokgözSelma Yıldırım KıldanMehmet Akif Öztürk ve Kadir Korkut Temmuz ayının şairleri.
‘Derkenar’ sütunlarında A. Samet Atılgan ve Fatih Çodur’un birer yazısı bulunuyor.
Nihan Feyza LezgioğluÖzgen Felek ve Betül Zenciroğlu 377. sayının hikâyecileri.
Münire Daniş, ‘The Father’ filmine değiniyor.
Hilal Takcıİsmet Özel’in bir dönemini ‘Amentü’ şiirinden hareketle yorumluyor.
Temmuz ayının ‘Orta Sayfa’ konuğu hikâyeci Emin GürdamurDilara Ayşe Akdeniz’in hazırladığı söyleşide Gürdamur, hikâyecilik serüvenini, okur yönünü ve Türk hikâyeciliğine bakışını anlatıyor.
İnci EnginünZeynep Kerman’ın yayına hazırladığı ‘Gölgeden Güneşe/Faruk Nafiz Çamlıbel’den Şükûfe Nihal’e Mektuplar’ kitabını değerlendiriyor.
Hasan YükselUğur Derman’la tanışıklığının hikâyesini aktarıyor.
Gülhan Tuba ÇelikDerya Sönmez’in ‘Sırça Kanatlar’ını, Levent Dalar ise Gökçe Özel’in daha önce Dergâh’ya yayımlanan ‘Tık Etti Bir Şey Çöz Geyikleri’ başlıklı şiirini eleştiriyor.
Murat Şamil ŞenA. Onur Aktaş’ın çeviri tercihleri üzerinden, felsefi metinlerin tercümelerindeki kavram karşılıklarını tartışmaya açıyor.
Mahmut DilbazMahmud Esad Seydişehrî’nin sıradışı portresini çıkarıyor.
Mustafa Gazi, Raif Yelkenci’yi anıyor.
Halil Solak’ın İsmail Erünsal’la yaptığı uzun söyleşi ‘Yirmi İki Mürekkep Damlası’ adıyla kitaplaştı. Yakup Öztürk, bu önemli kitabı tanıtıyor.
Dergâh’ın arka kapağında Mustafa Kutlu’nun ‘Baharda İstanbul’ başlıklı bir denemesi yer alıyor. 

Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2021 Cuma 13:00
YORUM EKLE

banner19

banner36