Dergah'ta Peyami Gürel söyleşisi

Dergâh dergisinin Şubat 2016 tarihli 312. sayısı çıktı.

Dergah'ta Peyami Gürel söyleşisi

Dergâh dergisinin Şubat 2016 tarihli 312. sayısı çıktı. Derginin bu sayısında Yusuf Turan Günaydın, Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait şimdiye kadar hiç bilinmeyen bir mektubu gün yüzüne çıkardı. Tanpınar bu mektubu, Enver Paşa’nın kızı Mahpeyker Sultan’a yazmış.

Şubat ayı Dergâh’ında Beşir Ayvazoğlu da Dergâh okurlarıyla yakında yayınlanacak ‘İnce Tarih’ isimli romanından tadımlık bir bölümü paylaşıyor.

Dergâh dergisinin 312. sayısının şairleri ise Zümrüt Karabudak, Murat Altın, Baha Aziz Özalp, Taner Sarıtaş, Cafer Keklikçi, H. Samet Koparan, Tahir Çakmak, Hasan Özlen, Ahmet İlhan Sancak, İbrahim Yolalan ve Yalçın Ülker.

Derkenar sütunlarında da Özsoy Erdoğan, Bahtiyar Aslan’ın hazırladığı “Muhan Bali’ye Mektuplar” kitabını, Adem Yazıcı ise Süleyman Unutmaz’ın şiir kitabı “Fena”yı yazdı.

Sedat Palut ve Kürşat Çelik Şubat sayısının hikâyecileri.

Atakan Yavuz, Elif Batuman’ın bir makalesini özetleyerek çevirdi: ‘Yazarlık atölyeleri edebiyatı öldürüyor mu?’

Emine Zozan Kaya, kısa bir denemesiyle dergiye katkıda bulunuyor.

Dergâh’ın Şubat ayındaki ‘Orta Sayfa’ misafiri ressam Peyami Gürel. Gürel ile resim sanatı, bu sanatın muhatapları ve yeni zenginlerin hem resme ilgisi hem de sanatçının üretimini nasıl etkilediği üzerine bir sohbet yapılmış.

Zeynep Arkan, 2015’te yayınlanan şiirlerin gençlerini, ustalarını ve vaatlerini; Necip Tosun ise, 2015’te yayınlanan hikâyelerin temalarını, mekânlarını ve biçimsel yapılarını irdeliyor.

Alaattin Karaca, Nazan Bekiroğlu’nun son romanı ‘Mücellâ’ üzerine yazdı.

Remzi Şimşek, yönetmen Ahmet Uluçay’ın az bildiğimiz bir tarafına, hikâyeciliğine, ‘Küller ve Kemikler’ kitabı bağlamında değiniyor.

İsmail Kara, bu ay paylaştığı günlüklerde bizi 6 Ocak 2002’ye götürüyor. İstanbul’da yine kar var, günlük sahibi 47 yaşına girmek üzere ve bir düşünce adamı, ümit ve tereddütlerini kayda geçiyor.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu var. Kutlu’nun yeni hikâyesinin adı Yol.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 11:44
YORUM EKLE

banner19