Değirmen yüzyılın dergilerine mercek tuttu

Değirmen Dergisi, hacimli bir dosyayla karşımızda.. Türkiye'de yüz yılda çıkan 49 fikir, sanat ve edebiyat dergisi farklı yazarlar tarafından değerlendirildi.

Değirmen yüzyılın dergilerine mercek tuttu

 

Değirmen Dergisi “Yüzyılın Dergileri Özel Sayısı” yayımlandı. Alanında bir ilk olan sayı Türkiye'nin edebiyat ve düşünce tarihinin son yüzyılına ışık tutuyor. İlgilisini seçkin kitabevlerinde ve abonelik yoluyla bekliyor.

Değirmen Dergisi Yüzyılın Dergileri(1900-2000) Özel Sayısı çıktı

Değirmen, anlam üretmek için yola çıktı. Hem yola revan oldu, hem anlam döngüsünü kurmaya baş koydu. Kendi dışındaki dünyayı anlamlandırırken veya anlamını idrak etme uğraşısı verirken hedefte karşılaştığının kendisi olduğunu fark etti. Âlicenaplığından, kendisini anlatmak yerine anlam hamaliyelerinin son yüz yılını gündeme taşımak için oldukça farklı ve önemli bir dosya konusu kendisine seçti.

Gündem anayasa tartışmalarına ayarlı. Herkesin bir teklifi var. Hâlâ sosyolojiye müdahalenin argümanı olarak, bir şekilde anayasada yer almak isteyenlerle dünyayı paylaşıyoruz.

Değirmen öyle özel bir sayı ile geleneğini sürdürmektedir ki, tam bir kadirşinaslık örneği. Yüzyılın dergileri ile kendi anlam dünyasını buluştururken aynı zamanda yüzyılın tasavvur ve tahayyüllerini de sinesinde barındırarak ülkemizdeki mevcut gündem için çok orijinal bir laboratuvar olma hükmünü ifa edecektir. Dosya konusunda yer alan dergilerin her biri bir kimliğin inşaası için kendisine varlık alanı oluşturmuş yapıların tasavvurunu yansıtmaktadır.

Böylelikle incelikli ellerde her türlü farklılığa rağmen ortaya konulan insicam, keşfedilmeyi beklemekte, ustalıklı ellerde içtihada dönüşeceği ufku gözetlemektedir.

Entelektüel derinliğimizin hem zirve noktası, hem de kuşatıcılığımızın örnekliği açısından oldukça önemli bir sayı ile yanınızdayız. Araştırmacı ve yazarlarımızın farklı iklimlerin özelliklerini taşıyan birbirinden değişik dergilerin hakkaniyetle tahlillerine şahit olurken, bir taraftan da Değirmen ailesinin anlam üreten gayretlerinin yansımalarını göreceksiniz.

Yüzyılın dergileri, yüzyılın fikirlerini, tabularını, değişmezlerini, gelecek tasavvurlarını ihtiva ediyor. Geldiğimiz şu noktada fikirlerin ne kadar değiştiğini, tabuların nasıl yıkıldığını, değişmezlerin nasıl savrulduğunu çok net göstermekte.

Yüzyılın dergileri, bu sayıdaki dosyamızda ortaklaşa olarak temel bir içtihat haykırıyor: Hiçbir anayasa ve yasa metni sonraki nesiller üzerinde ipotek oluşturamaz. Bu böyle biline!

Değirmen Dergisi, "Yüzyılın Dergileri" dosyasıyla Türkiye’nin edebiyat- düşünce serüvenini gözler önüne seriyor. 1900- 2000 yılları arasında Türkiye’de ekol ve okul olma özelliği taşıyan edebiyat, düşünce, haber ve karikatür dergilerini ele alıyor. Dergilerin çıkış öyküleri, yarattıkları etki ve oluşturdukları çizgi, alanında geniş araştırmaları olan ve bu arayışa tanıklık eden değerli kalemler tarafından yazıldı. Geçmişe tanıklık etmek, şimdiyi anlamak ve yaşamak, geleceği kurmak için bu dergilerin yaşadığı- yarattığı izleri tanımak gerekiyor. Yüzyılın Dergileri sayısında yer alan dergiler: Sırat-ı Mustakim-Sebilürreşad, Genç Kalemler, Servet-i Fünun, Kadro, Orhun, Ağaç, Güneş, Varlık, Akbaba-Çınaraltı, Mavi, Hareket, Dergâh, Büyük Doğu, Diriliş, Papirüs, Halkın Dostları, Yansıma, Pınar, Töre, Türk Edebiyatı, Kubbealtı, Adımlar, Birikim, Mavera, Zafer, İktibas, Diyojen-Gırgır, Edebiyat, Sızıntı Sombahar, İkindiyazıları, Nokta, Aktüel, Çete, Yedi İklim, Haksöz, A’raf, Yeryüzü, Türkiye Günlüğü, Değişim, Son Duvar, Edebiyat Ortamı, Kökler, İslâmiyât, Hece, Doğu Batı.

Yüzyılın Dergileri Özel Sayısı -İçindekiler-

Cabülka ve Cabülsa Arasında Yüzyılın Dergileri/ Rüstem Budak

Sırat-ı Mustakim-Sebilürreşad Dergisi/ Mustafa Özçelik

Genç Kalemler/ Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir

Servet-i Fünun’a Farklı Bir Bakış/ Sebahattin Karakoç

Kadro Dergisi ve Kadrocular/ Alparslan Nas

Orhun/ Necmeddin Sefercioğlu

Ağaç Dergisi/ Mehmet Emin Purçak

Bir Cumhuriyet Dönemi Dergisi: Güneş/ Birol Bulut

Bir Ekol ve Okul Olarak Varlık Dergisi/ Adnan Özyalçıner

İki Bacanağın İki Kardeş Mecmuası: Akbaba ve Çınaraltı/ Necati Tonga

Mavi Dergisi Üzerine Bir İnceleme/  Seval Selçuk

Hareket ve Nurettin Topçu/ Yusuf Yavuzyılmaz

Dergâh’ın Seyir Defterinden/ Suavi Kemal Yazgıç

İdealden Aksiyona Büyük Doğu Dergisi/ Kibar Ayaydın

Diriliş Dergisine Dair/ Murat Soyak

İkinci Cumhuriyet Aydınının Dergisi: Papirüs/ Selçuk Küpçük

Sosyalist Mücadelenin Aşkî Örneği: Halkın Dostları/ Reşit Güngör Kalkan

Yansıma ile Hece/ Necati Mert

Çapa’da Yükselen “Mücadele”nin Kültür Sanat Pınar’ı/ Kâmil Büyüker

Töre’ye Dair/ Ömer Faruk Beyceoğlu

40. Yılında Türk Edebiyatı Dergisi ve Kurucusu Hocam Ahmet Kabaklı’ya Dair/ Prof. Dr. M. Mehdi Ergüzel

Kuruluşunun 41. Yılında Kubbealtı Mektebi/ M. Nihat Malkoç

Erzurum’dan Ülkeye Adımlar/ Şahin Torun

Düşünsel Özerkliğin Birikim’i/ Lütfi Bergen

Mavera Dergisi Üzerine Notlar/ Asım Gültekin

Zafer Dergisi’nin 36 Yıllık Serüveni/ Nurdoğan Ceylan

İktibas Dergisi/ Mehmed Durmuş

Diyojen’den Gırgır’a Miz(ah) Dergiciliği Tarihimiz/ Said Coşar

Edebiyat Dergisi Üzerine/ Mehmet Ali Abakay

Sızıntı Dergisi: “Zühre” Değil, “Katre” Değil, “Reşha”/ Hüdayi Can

Sombahar’a Dair/ Orhan Kahyaoğlu

Geleceğe Yazılan Sarı Mektuplar: İkindiyazıları/ Mustafa Oğuz

1980’ler: Siyasal Devrimciliğin İflası ve Nokta Dergisi/ Alper Görmüş

Aktüel: 90’ların Politik-Apolitik Dergisi/ Alper Görmüş

1989-Ankara; Bir Çete Hikâyesi/ Güven Adıgüzel

Vahiy Eksenli Medeniyet Özleminin İzinde: Yedi İklim/ İsmail Demirel

Kur’an’ın Aydınlığında Yürümek; Haksöz Dergisi/ Salih Can

Bir Durumu Erken Sezen Dergi: A’raf/ Mehmet Can Doğan

İslami Mücadelede Bir Ara Durak; Yeryüzü Dergisi/ Sait Alioğlu

Türkiye Günlüğü Dergisi/ Dilşad Türkmenoğlu Köse

Bir Hareket Öyküsü: Değişim Dergisi/ Necip Cengil

Pırıl Pırıl Bir Dergi: Son Duvar/ Mehmet Can Doğan

90’ların “Edebiyat Ortamı” Dergisi/ Osman Söğüt

Yerli Bir Duruş: Kökler Dergisi/ Ali Bayram

İslâmiyât’ın Hâlleri/ Veli Aknar

Hece’nin Tempolu Yürüyüşü/ Yusuf Turan Günaydın

Doğu Batı/ Şermin Korkusuz

Yüzyılın Mecrasında Dergilerin Macerası/ Menderes Daşkıran

Bibliyografya/ Edebiyat - Düşünce – Kültür ve Sanat Dergileri (1929-1990)/ İlyas Dirin

 

Abonelik için: [email protected]

 

Rüstem Budak haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Nisan 2012 Pazartesi 13:22 Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2012, 13:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
nurettin durman
nurettin durman - 10 yıl Önce

Benim de gözümden kaçmış dergiler var bir önceki yorumumda. Uzun yıllar çıkmış HİSAR dergisi, Yaşar Kaplanın çıkardığı AYLIK DERGİ, Murat Kapkıner ile Metin Önal Mengüşoğlu'nun çıkardıkları KELİME dergisi. Doğrusu bu işler zor işler. Zaman ve sabır isteyen işler. Bu dergiler de yok Değirmen'de. Tabii Değirmen gelince daha bir titiz inceleriz inşallah.

Orhan Hattatoğlu
Orhan Hattatoğlu - 10 yıl Önce

Böylesine belgelik bir çalışma için Değirmen dergisi emekçilerinin eline gönlüne sağlık.Dergi geleneğinin kurulmasında temel teşlardan olan İkindiyazıları dergisinin de ana hatları ile olsun dosyaya dahil edilmesi çok şık olurdu.Değil dahil edilmek ,kitaplaşmayı bekleyen yitik hazinemiz ortalık yerde duruyor.Biz hazineyi Endülüs'te arıyoruz.

ali izci
ali izci - 10 yıl Önce

Ellerine sağlık emeği geçenlerin. Dergilerin çetelesini tutmak, düşünce dünyasının çetelesini tutmak demektir. Fakat keşke yazılar dergiyi çıkaranlara ya da dergi çevresine/anlayışına yakın kimselere yazdırılmasaydı. böyle olunca kuru övgüye dönüşme ihtimali yüksek. dergiyi görmemiş olsam da, gözümün önüne getirebiliyorum. yani tarafsız kişiler tercih edilse daha sağlıklı sonuçlara ulaşılabilir bence.neyse ne, ellerine sağlık Değirmen'de emeği geçenlerin. Selam ile

erdal
erdal - 10 yıl Önce

Orhan bey, içindekiler bölümünde İkindi yazıları dergisi ile ilgili yazı var görünüyor: Geleceğe Yazılan Sarı Mektuplar: İkindiyazıları/ Mustafa Oğuz

erdal
erdal - 10 yıl Önce

Orhan bey, içindekilerde gözünüzden kaçmış galiba... İkindi Yazıları ile ilgili yazı bulunuyor.

نعمت كوجوك
نعمت كوجوك - 10 yıl Önce

Emeği geçen herkesi gönülden kutlarım. Türkiye'de yazın alanında güzel şeyler oluyor demeye başladım son günlerde. Böyle mutlu edici haberleri görünce çocuklar gibi şen oluyoruz doğrusu. İnşaallah bu tür güzelliklerin devamı gelir.

nurettin durman
nurettin durman - 10 yıl Önce

Kardelen, Düşçınarı, Kırklar. Üzerinde konuşulması gereken kapanmış dergilerden. Böyle bir özel sayıda önemli bir eksiklik olarak gündeme gelecekler herhalde. Rüstem Budak dostumun daha dikkatli ve daha titiz olmasını beklerdim.

banner19

banner36