Değersiz medeniyet olamaz!

UTESAV ve İTO’un işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Medeniyet ve Değerler Sempozyumunun tebliğleri hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayınlandı.

Değersiz medeniyet olamaz!

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliği ile gerçekleştirilen düzenlediği "Uluslararası Medeniyet ve Değerler Sempozyumu"na katılan konuşmacıların tebliğlerinin derlenmesi ile kitaplaştırılan bu çalışmada, medeniyetin tanımı; kültürel, sosyal, dinî, iktisadî ve siyasal değerlerin medeniyetin oluşumuna katkısı; açık medeniyet çağında küresel ve yerel düzeyde toplumsal çeşitliliğin ve iç içe geçmişliğin nasıl idare edilebileceği; küreselleşme kavramı ve buna bağlı olarak oluşan değişimler ele alınmaktadır. Bu çerçevede, medeniyetin temel unsurlarından birinin işadamları olduğu vurgulanarak; ekonominin, medeniyetin oluşmasındaki vazgeçilmezliğine dikkat çekilmektedir.

“Batı’nın takipçisi değil; Doğu’nun Lideri Ol!..”

Kitapta, “Medeniyet ve Yaratıcı Sentez Arayışı: Evrensel Bir Dr. Jekyll ve Mr. Hyde Arasında” başlığı ile makalesi yayınlan Prof. Dr. Ali A. Mazruı değerlerle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunuyor: “Aç gözlülüğün ahlaki bozukluk değil de fazilet olduğu bir yerde geleneksel değerlerin tersine dönmesi kapitalizmin ilerlemesi için gereklidir. İslami değerlerle olan direkt zıtlığa dikkat ediniz! Kur’an-ı Kerim servet birikiminin insanın problemlerini çözeceği düşüncesini reddeder…

Türkiye’nin doğunun lideri olmaya çalışması gerekir. Çünkü doğuda esas bir lider olmakla Türkiye, sadece Batıyı takip eden bir ülke olmaktan çok daha fazlası olur. Avrupa Birliği’nde İngiltere’nin önemi Milletler Topluluğu’nun lideri olması hasebiyle arttığını gibi ya da Fransa’nın Avrupa’da Fransızca konuşan ülkeler üzerinde bir etkisi olması sebebiyle önem arz ettiği gibi Türkiye de Müslüman dünyasındaki aydın liderliğiyle Avrupa birliği için değer taşıyabilir…

Medeniyet ve Değerler kitabında, dünya çapında tanınmış, alanında uzman bilim adamlarının makaleleri yer almaktadır. Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için:

Kitapta makalelerine yer verilen bilim adamları şöyle:

Prof. Dr. Recep Şentürk (Tertip Heyeti Başkanı)

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar

Prof. Dr. Bruce B. Lawrance

Prof. Dr. Turan Koç

Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay

Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç

Prof. Dr. Mehmet Asutay

Prof. Dr. Asad Zaman

Prof. Dr. Steve Young

Prof..Dr. İbrahim Öztürk

Prof. James Frankel

Dr. Sarah Sayeed

Dr. Ahmed Younis

 

Hasan İbrahim Yılmaz haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2013, 22:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13