Değerlerimize sahip çıkmıyoruz!

TYB Okur ve Yazar Okulunun konuğu Muhsin İlyas Subaşı Amerikalı Katharine Branning Şeyh Turasan’ı biliyor da biz bilmiyoruz dedi?

Değerlerimize sahip çıkmıyoruz!

Türkiye Yazarlar Birliğinin Okur ve Yazar Okulunun bu haftaki konuğu “Aşk Prensesleri de Öldürür” adlı son romanı ile Gevher Nesibe Hatun’un hayatını romanlaştıran Romancı Yazar Muhsin İlyas Subaşı oldu.11 Şubat’ta Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yoğunburç Kültür Evinde okuyucularıyla buluşan yazar, öğrencilerle yazarlık deneyimlerini paylaştı.

“Evet Bir Bardak Daha Çay İstiyorum” isimli kitabıyla çay üzerinden Türk halkını ve Türkiye'yi anlatan Amerikalı yazar Katharine Branning'in her yıl Kayseri’ye de geldiğini anlatan Muhsin İlyas Subaşı, onunla ilgili bir anısını paylaştı.

Amerikalı yazarın kendisini Şeyh Turasan türbesine götürmesini istediğini, fakat kendisinin bu türbenin yolunu bilmediğini, aracıyla bir noktaya gittikten sonra yürüyerek çıkmayı denediklerini, ancak çıkamadıklarını, bir yıl sonra tekrar gelmek üzere oradan ayrıldıklarını anlattı. Bu arada Belediye Başkanına durumu ilettiğini ve türbenin yolunun yapıldığını, bir yıl sonra tekrar gelen Amerikalı yazarla türbeye çıktıklarını söyledi. Amerikalı bir yazar dağın başındaki Şeyh Turasan’ın türbesini bildiğini, ama bu şehirde yaşayan insanların bilmediklerini söyledi. Tarihi ve kültürel değerlerimizin ekonomik değerlerden daha önde ve üstün olduğunu, tarihte iz bırakanların kültür ve sanatta ileri giden toplumlar olduğunu vurguladı.

 

Vedat Sağlam haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Şubat 2012 Pazartesi 21:41 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 21:41
banner25
YORUM EKLE

banner26