Dede Korkut Kitabı’nın yeni bir nüshası bulundu

Prof. Dr. Metin Ekici, Dede Korkut Kitabı’nın 13. Destanı Salur Kazan’ın ejderhayı öldürdüğü boyu içeren 3. nüshanın bulunduğunu açıkladı.

Dede Korkut Kitabı’nın yeni bir nüshası bulundu

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü'nün başkanlığını yapan Türk Folkloru Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Metin Ekici, Bayburt'ta düzenlenen "Dünya Kültür Mirası Dede Korkut Uluslararası Sempozyumu"nda sunduğu bildiride Dede Korkut Kitabı’nın yeni bir nüshasının bulunduğunu açıkladı. Verilen bilgilere göre bulunan yeni nüsha, diğer iki nüshadan farklı olarak, 12 hikayeden değil 13 hikayeden oluşuyor. 13. hikayede ise Dresten ve Vatikan nüshalarında olmayan "Salur Kazan'ın Ejderha'yı Öldürmesi" anlatılıyor.

Ayrıca UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili de olan Prof. Dr. Metin Ekici sunumunda yeni nüshanın Türkistan coğrafyasında ortaya çıktığını belirtti. Yeni ele geçirilen bu yazma eğer iddia edildiği gibi Dede Korkut Kitabı'na aitse söz konusu yazma Dersten ve Vatikan'daki nüshalardan sonra eserin üçüncü orijinal nüshası olarak tarihe geçecek. Ve söz konusu nüshanın bulunuşu Türk edebiyatı ve tarihi açısından tarihi bir dönüm noktası olacak. Bulunan yazmanın orijinal Dede Korkut nüshası olup olmadığı ise yapılacak olan tetkikler neticesinde kesinleşecek.

Bu tarihi açıklamanın yapıldığı Bayburt Üniversitesi organizasyonunda, Bayburt Valiliğinin katkıları, Türk Dil Kurumu ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi iş birliğiyle düzenlenen "Dünya Kültür Mirası Dede Korkut Uluslararası Sempozyumu" 25 Nisan'da başlayarak iki gün sürdü. UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Dede Korkut adına düzenlenen ve iki gün süren sempozyumda 10 oturumda 44 bildiri sunuldu.. 

Yayın Tarihi: 27 Nisan 2019 Cumartesi 15:20 Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 15:26
YORUM EKLE

banner19

banner36