Da Vinci’nin defterleri artık bir tık uzağımızda

Rönesans denince akla gelen ilk figür Leonardo Da Vinci olur çoğunlukla. Da Vinci, her ne kadar güzel sanatlardaki maharetiyle dünya çapında nam salmış olsa da, o, vaktinin çoğunu bilimsel çalışmalara ve mühendislik projelerine adamıştır. Yalnızca bir ressam, heykeltıraş ya da mimar değil, aynı zamanda bir mucit ve bilim insanıdır.

Da Vinci’nin defterleri artık bir tık uzağımızda

Yaşamı süresince, Da Vinci’nin sayısız mühendislik fikrinden, üzerinde çalıştığı onca “teçhizat”tan pek azı hayata geçebildiğinden, o dönem kafasında tasarladıkları konusunda ancak defterleri sayesinde bilgi sahibi olabiliyoruz.

Da Vinci’nin defterlerini dijital ortama taşıyan Victoria ve Albert Müzesi’nin paylaştığı metinde, Da Vinci’nin not tutma şeklinin başka hiçbir sanatçıya benzemediği vurgulanıyor. “Kimse kağıdı onun gibi kullanmamıştır.” deniyor bu metinde. Sıradan bir göz için anlam çıkarmanın hayli zor olduğu, 16. yüzyıl İtalyancasıyla yazılan, harflerin sağdan sola doğru aktığı bu sayfaların üzerinde eskizler, notlar ve diyagramlar bir araya gelerek özgün bir nitelik kazanıyor. Da Vinci’nin defterlerinin tüm zamanların en değerli kitapları arasında yer almasının boşuna olmadığını anlıyorsunuz. Victoria ve Albert Müzesi, John  Forster tarafından satın alınan, en eskisi 1487, en yenisi 1505 yılına uzanan bu  defterleri dijital ortama aktararak açık erişime sundu.

Da Vinci’nin el yazısını deşifre etme işini uzmanlara bırakmak gerekiyor. Ancak fikirler ve geometrik şekillerle dolu sayfaların kendi başına da muazzam bir çekiciliğe sahip olduğu su götürmez bir gerçek.

Yayın Tarihi: 05 Eylül 2018 Çarşamba 12:00 Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 14:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26