Cuma geceleri neden sâlâ okunmuyor?

Cuma Gecesi Salâsının, İstanbul'da yeniden ihyâsı için www.cumaselasi.com isimli bir site açıldı.

Cuma geceleri neden sâlâ okunmuyor?

Ecdâdımız asırlar boyunca Peygamber Efendimiz’in muhabbetini bu milletin yüce gönlünde daima canlı tutmak için türlü vesileler ittihaz etmişlerdir. Bu güzel vesilelerden birisi de, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecelerde, yatsı ezanından evvel okunan “Cuma Gecesi Salâsı”dır.

Maalesef, bu yüce milletin Resûlullah’a olan muhabbetini tâze tutan, mübarek bir günün akşamını ihya ile Efendimiz’e salât u selâm getirmeyi hatırlatan Cuma Gecesi Salâları günümüzde, İstanbul gibi bizim ve tüm İslam âleminin güzîdesi olan bir şehirde okunmamaktadır.

Dünyanın her tarafında sâir dinlerin mensupları kendi âdetlerini yaşatmak için her türlü imkânı kullanmakta iken, bir Müslüman beldede Peygamberimize salât u selâm getirilmesini hatırlatan güzel bir âdetin yaşatılmasından imtinâ edilmesi izana ve insafa sığmaz. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Bu ezanlar ki şehâdetleri dinin temeli” mısraı ile dile getirdiği hakikatin Peygamber sevgisinin izhârı olarak zuhûru olan Cuma Gecesi Salâsı âdetinin, Belde-i Tayyibe olan İstanbul semâlarında yankılanmaması şüphesiz ecdâdımızın ruhâniyetini rahatsız eden bir eksikliktir.

Anadolu’nun bazı şehirlerinde hâlen icrâ edilen bu güzel âdetin, Mihmandar-ı Resûl Ebû Eyyûb el-Ensârî Hazretleri’ni sînesinde misafir eden İstanbul'da yeniden ihyâsı için www.cumaselası.com isimli bir site açıldı. Bu siteyi ziyaret edip isminizi yazdığınızda, İstanbul Müftülüğü'ne sitede görünen metin mail olarak gönderiliyor. İstanbul Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, ahâlinin sesine kulak verib icâbını inşallah yerine getirirler.

 

Ahmed Öztürk haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 16:37
banner12
YORUM EKLE

banner19