Çok farklı bir tefsir programı...

25 Mart Pazar günü gerçekleşecek olan Kur’an İkliminde Müzakereler, bugüne kadar yapıla gelen tefsir programları içerisinde en farklı olanı.

Çok farklı bir tefsir programı...

2007 yılından beri devam eden Kur’an İkliminde Müzakereler programına her Pazar sabahı davetlisiniz.

“Kur’an İkliminde Müzakereler”, katılımcılara Kuran ikliminden hakikat damlaları sunmak üzere, her biri kendi sahasında uzman üç müzakereci ve bir oturum başkanı ile 2007 Kasım ayından itibaren devam eden haftalık bir tefsir programı. Ders, Kur'an tilaveti için davet edilen bir hafızın gönüllere tesir eden kıraatiyle başlıyor.

Müzakerecilerden biri o hafta işlenecek ayetleri toplu olarak ele alıp dersin rotasını belirliyor. Sonrasında diğer müzakereciler uzmanlık alanları ve derse hazırlanırken istifade ettikleri kaynaklar çerçevesinde konuyu daha detaylandırarak farklı bakış açıları geliştiriyor. Oturum başkanı kendi katkılarıyla beraber müzakerecilerin geliştirdikleri bakış açılarını da harmanlayarak, doğru ve meselenin iç yüzünü aydınlatmaya yönelik sorularla birlikte müzakere ortamı oluşturuyor ve müzakerecilerin kendi içlerinde verimli bir tartışma gerçekleştirmelerinin zeminini hazırlıyor. Dersin sonuna doğru katılımcıların da haftanın konusu ile alakalı söylemek istediklerini ifade edebilecekleri ortam oluşturuluyor. Ders, daha öncesinde dağıtılan soru kartlarına yazılan soruların cevaplanmasıyla sona eriyor.

Ders her Pazar saat 08.00’de başlıyor, 10.30’da nihayete eriyor. Ders iki oturum halinde gerçekleştiriliyor. İki oturum arasında 20-25 dakikalık bir ara veriliyor. Verilen bu arada tüm katılımcılara kahvaltı ikram ediliyor. Bayanlar için dersin yapıldığı salonda özel yer ayrılmış. Çocuklar için özel mekân tahsis edilmiş.

“Kur’an İkliminde Müzakereler” bilinen ve bugüne kadar yapıla gelen tefsir programları içerisinde dersin işlenme modeli açısından özgün bir program. Oturumlar Veli KARATAŞ tarafından yönetilmekte. Programa müzakereci olarak Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA, Dr. Şerafettin KALAY ve Talha Hakan ALP katılmakta.

İnsan ve Medeniyet Hareketi

Bahariye Mevlevihanesi / Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa cad. No:12

Eyüp/İSTANBUL

Tel: (212) 501 31 71 - (212) 501 31 35 - (212) 501 31 37

FAX: 0 (212) 501 31 05 - Mail: [email protected]

 

Meryem Uçar haber verdi

YORUM EKLE