Çocuklar peygamberleri seviyor

Peygamberleri Seviyorum adlı kitap çocuklara, dokuz peygamberin kıssası anlatıyor.

Çocuklar peygamberleri seviyor

Kur’an’a inanan biz müminler için, peygamber kıssaları tartışılmaz bir öneme sahiptir. Peygamberlerin mücadeleleri bir tarih algısı, bir metodoloji vermesinin yanında motive eder; duygularımızı, enerjimizi harekete geçirir. Dolayısıyla bu kıssalar Kitabımızın yarısından fazlasını teşkil etmiştir.

Kıssaların haiz olduğu bu önem, onlar üzerinde yoğunlaşmamızı ve derinlemesine düşünmemizi gerektirir. Bunu ne kadar erken yapmaya başlar ve ne kadar sıklıkla bu alanla meşgul olursak o oranda kıssaların mesajını anlarız, onlardan dersler çıkarır ve hayatımıza yansıtabiliriz. Dolayısıyla bu kıssalarla çocuklarımızı da küçük yaşta tanıştırmamız önemlidir. Görüyoruz ki günümüzde çocuklarımız için birçok model tipi ortaya konuluyor. Basın ve medya aracılığıyla, film yıldızı, şarkıcı, futbolcu adı altında pek çok olumsuz tip çocuklarımız için örnek gösteriliyor. Bu noktada, gerçek örneklerimiz olan peygamberleri çocuklarımıza tanıtmaya olan ihtiyaç artıyor.

İşte bu ihtiyaca cevap verebilmek hassasiyeti taşıyan bir çalışma, geçtiğimiz aylarda raflarda yerini aldı. Nehir Aydın Gökduman imzasını taşıyan “Peygamberleri Seviyorum”, Ekin yayınlarından okurlarla buluştu. Uzun bir zamandır çocuk edebiyatına yoğunlaşan yazar, kıssalar üzerinde bir yılı bulan araştırma hasılasını kendine has edebi diliyle birleştirdi ve ortaya güzel bir eser çıktı.

Kitaba baktığımızda yazarın dikkat ettiği birkaç nokta gözümüze çarpıyor: Nehir Aydın Gökduman çalışmasında olabildiğince Kur’an’ı temel almış; Kur’an’da olmayan, rivayet eksenli ayrıntılara fazlaca değinmemiş. Bu özellik, hem çocuklara sağlıklı bir perspektifle kıssaların mesajını kavratmak amacına hizmet ederken, aynı zamanda onları sıkmamayı hedefliyor. Dikkatimizi çeken bir diğer nokta ise, kitabın dili ve üslubu… Önceki kitaplarından duru ve akıcı üslubuyla tanıdığımız yazar, bu kitabında da bu özelliğini muhafaza etmiş. Bilindiği üzere çocuklar düz, kuru bir anlatımdan ve didaktik temalardan çok hoşlanmazlar. Hikâyelendirme ve masal tarzı bir anlatım onların ilgisini daha çok çeker. Yazar da bu kritere dikkat ederek kitabını yazmış, çocukların rahatlıkla, zevk alarak okuyacağı bir tarzda yazmaya gayret etmiş.

Kitapta, Hz. Adem ve Hz. Havva kıssasından başlayarak derlenmiş halde dokuz peygamberin kıssası yer alıyor. Nuh (a.s)’ın uzun yıllar süren İslam daveti, tek başına ümmet olan İbrahim (a.s)’ın Nemrut’a karşı mücadelesi, Yusuf (a.s)’ın zindanda geçirdiği zorlu yıllar, Musa (a.s) ve kardeşi Harun (a.s)’un Firavun’dan İsrailoğulları’nı kurtarması, Davud ve Süleyman peygamberin öyküleri ve kıssalara dair pek çok ayrıntı yazarın işlediği konular arasında yer alıyor.

2011 Mayısında çıkan kitap, 170 sayfadan oluşuyor ve daha çok 9-15 yaş grubunu hedefliyor.

Müminler olarak görevimizin, Kur’an’ı anlamak ve yaşamak olduğu kadar aynı zamanda O’nun mesajını ailemize, çocuklarımıza, kardeşlerimize aktarmak olduğu bir gerçektir. “Peygamberleri Seviyorum”un bu çabaya yapılmış verimli bir katkı olmasını temenni ediyor, çocuklarımızın saf ve berrak dünyasını Rabbimizin izniyle aydınlatmasını diliyoruz.

 

Mücahit Gökduman tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2012, 23:20
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13