Çocuk ve Medya Kongresi başlıyor

Çocuk ve yetişkin delegelerin katılacağı ilk Çocuk ve Medya Kongresi 14-15 Kasım tarihinde İstanbul’da düzenleniyor.

Çocuk ve Medya Kongresi başlıyor

Türkiye’de çocuk ve yetişkin delegelerin katılacağı ilk Çocuk ve Medya Kongresi 14-15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da düzenleniyor. Kongreye 116 çocuk 395 yetişkin delege Katılacak.

Kongreyi düzenleyen kuruluşlar:

  • 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi,  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın himayelerinde gerçekleşiyor.
  • Kongre’nin Başkanı Prof. Dr. Halûk Yavuzer.
  • Kongreyi,  Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu düzenliyor.
  • Kongre’nin Genel Yönetmeni ve Sözcüsü Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin.
  • Kongre, 14-15 Kasım 2013 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor.

Kongreye çocuk katılımı: Bütün çocuklar Kongre’nin doğal üyesi ve Gözlemci Delege olarak görüş açıklayabilecek. Kongreye 9 - 18 Yaş Grubunda 116 Çocuk Delege katılacak. Çocuk Delegeler medya konusunda sözlü ve yazılı sunum, poster, karikatür, fotoğraf ve filmle görüş açıklayacak. Kongre’de 9-12, 13-15, 16-18 yaş grubu için üç ayrı Çocuk Hakları ve Çocuk Görüşü Komisyonu kurulacak. Kongre Genel Kurulu’nu 1 Çocuk ve 1 Yetişkin Divan Başkanı yönetecek. Kongre kapanışından önce Kongre Çocuk Bildirisi okunacak.

Kongre yetişkin katılımı: Kongre’de 29 yurt içinden, 20 Türkiye dışından çocuk medyası ve uzmanı bildiri sunacak. Kongre’de 14 Kasım 2013 programında RTÜK’ün hazırladığı “Türkiye’de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlığı Araştırması’’ sonuçları ilk kez RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun tarafından açıklanacak. Kongre’de ayrıca TÜİK’in ‘‘Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya Araştırması, Ağustos 2013’’ araştırması yanında 2’si TRT Çocuk tarafından gerçekleştirilen çocuk ve medya ilişkisine yönelik 4 yeni araştırmanın sonuçları sunulacak. Kongre’de 3 Yetişkin Komisyonu kurulacak:

  1. Okuma Kültürü ve Medya Komisyonu
  2. Medya Okuryazarlığı Eğitimi Komisyonu
  3. Mevcut Durum ve Strateji Geliştirme Komisyonu

Kongre’nin ana konuları şöyle: Kongre’de sunulacak bildiri ve araştırmalar yanında, düzenlenecek oturumların konu ve temaları koruyucu, yetkilendirici - önleyici medya okuryazarlığı eğitimi ve çocuk haklarına dayalı içerik geliştirici medya ve çocuk ve medya hukuku olarak belirlendi.

Çocuklar için strateji sunumu

14 Kasım, Perşembe günü 11.10 – 12.00 arasında 1. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014 – 2018 Strateji Belgesi Birinci Taslağı’nın Kongre Çocuk Delegeleri için sunumu yapılacak. Prof. Dr. Selda Fatma Bülbül’ün yöneteceği sunuma Yrd. Doç. Dr. Adnan Altun, Yrd. Doç. Dr. Elif Gizem Uğurlu, Necmettin Oktay çocukların sorunlarını cevaplandıracak.

Kongre’nin panel, oturum ve atölye çalışmaları

Birinci Panel:

Kongre’nin açılış programında (10.00 – 10.45) Okan Bayülgen’in yöneteceği, Barbara Kolucki, Prof. Dr. Alexander Fedarov, Prof. Dr. Erol Nezih Orhon’un katılacağı “Çocuk ve Medya Okuryazarlığı Oturumu” düzenlenecek.

İkinci Panel:

14 Kasım, Perşembe günü 13.10 – 14.00 arasında Mustafa Ruhi Şirin’in Yöneteceği “Türkiye’nin İlk Çocuk ve Medya Stratejisi Kongre Hazırlanıyor” panelinde Murat Karakaya (BYEGM), Necmettin Oktay (Strateji Danışmanı , Nurullah Öztürk (RTÜK) konuşmacı olarak katılacak.

Üçüncü Panel:

14 Kasım, Perşembe günü 14.10 – 15.00 arasında Prof. Dr. Tayfun Atay’ın yöneteceği “Çocuklar için Televizyon Oturumu’na” Can Soysal (TRT Çocuk), Elçin Koyuncu (Minika Çocuk), Meryem Akbal (Yumurcak Televizyonu) katılacak.

Dördüncü Panel:

14 Kasım 17.00 – 18.00 arasında Prof. Dr. H. Ferhan Odabaşı’nın yöneteceği “İnternet Çağından Aile ve Çocuk” paneline Doç. Dr. Yavuz Akbulut, Doç. Dr. Işıl Kabakçı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet N. Çoklar, Arş. Gör. Onur Dönmez konuşacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2013 Pazartesi 21:10 Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 22:02
banner25
YORUM EKLE

banner26