Çivisiz Cami Yıllara Meydan Okuyor

Çivi kullanılmadan 1366'da inşa edilen, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Mahmut Bey Camisi, 652 yıldır zamana direniyor.

Çivisiz Cami Yıllara Meydan Okuyor

Kastamonu Kasaba köyünde Candaroğlu beylerinden Adil Bey'in oğlu Emir Mahmut Bey tarafından çivi kullanılmadan 1366'da yaptırılan ahşap Mahmut Bey Camisi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bindirme tekniğiyle, çivi kullanılmadan yapıldığı için "çivisiz cami" olarak bilinen Mahmut Bey Camisi'nde yangın riski nedeniyle elektrik tesisatı bulunmuyor. Dıştan taş bir yapı görünüme sahip olmasına karşın iç süslemeleri ve çivisiz yapılması dolayısıyla tarihi yapı, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, merkeze 15 kilometre uzaklıktaki Kasaba köyünün eski bir yerleşim yeri olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

"Cami bahçesiyle birlikte 2 bin 429 metrelik bir alanda bulunuyor. Caminin 2006 yılında restorasyon projesini yaptırdık. 2007 yılında sadece kaba restorasyonunu yaptırdık. Özellikle ahşap olan iç kısmı hem Karadeniz bölgesinde, hem de ülkemizdeki ahşap camilerin ender örneklerinden bir tanesi."

Mahmut Bey Camisi'nin 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığına değinen Yücebıyık, "Asıl listeye alınmak için de yoğun bir çalışma gerekiyor. Bu da uzmanlar tarafından hazırlanacak birçok teknik rapor neticesinde ortaya çıkacak olan bilgi, belge ve raporların toplanması, onların tekrar yazılı hale getirilmesinden sonra sağlanacak." diye konuştu.

 

 

Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2018 Çarşamba 13:34 Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 13:41
YORUM EKLE

banner19

banner36