Çıra Yayınları'ndan yeni kitap: Sözün Közü

Yusuf Tosun’un Çıra Yayınları’ndan Ekim 2020’de yayımlanan SÖZÜN KÖZÜ isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Çıra Yayınları'ndan yeni kitap: Sözün Közü

Yusuf Tosun’un Çıra Yayınları’ndan Ekim 2020’de yayımlanan SÖZÜN KÖZÜ isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Kalabalıklar arasında hızla yalnızlaşan günümüz insnanının en büyük açmazlarında biri hiç şüphesiz ‘kültürsüzlük’tür. Bu aynı zamanda çağdaş küresel sistemin beraberinde getirdiği bir sonuçtur. Böylece ‘çokluk’ içinde yaşanan ‘yokluk’ beraberinde aptallaştırılmış, aylak ve de alık bir güruh peyda etti. Bireyler artık sanal dünyanın sözde sonsuz ama daraltılmış sınırları içinde varolan ruhunu kaybediyor. Bu yara gittikçe derinleşiyor ve devası olmayan bir illete dönüşmek üzere! …

İşte yazar, böyle bir endişeden mütevellit kaleme aldığı ‘Sözün Közü’ kitap çalışmasında kültür, sanat, edebiyat, eğitim, hayat ve medeniyete dair ufuk açıcı yazıalra yer veriyor.

Kültür, medeniyet ve hayata dair alt başlığı ile yayınlanan Sözün Közü, iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde; ‘Kültür, Sanat Ve Medeniyete Dair’ yazıları, ikinci bölümde ise daha çok ‘Edebiyat, Eğitim ve Hayata Dair’ yazıları yer alıyor.

Yazar önsözde kitabın isim serencamını ise şöyle anlatıyor:

‘Her yeni basılan kitapla birlikte yeni doğan bir çocuk heyecanı yaşarım. Bu kitap için de öyle oldu lakin benim için en müşkilatlı meselelerden biri kitaba bir isim bulmaktı. Sağolsun sevgili şair-yazar Hüseyin Akın kitap ismi konusunda imdadıma yetişti. Böylece diğer yazar-şair dostlarımın da teveccühüyle; ‘Kültür, Medeniyet ve Hayata Dair’ alt başlığıyla kitabın adı; ‘SÖZÜ KÖZÜ’ olarak konuldu. Bize de ‘bahtı açık olsun’ demek düştü.’

Közün Sözü; kültür de, eğitim de, sanat da, edebiyat da bir beka mücadelesidir. Kültür-sanat-edebiyatınız varsa yaşarsınız, değilse yok olmaya mahkumsunuz.

Temennimiz; insanlık medeniyetinin kültür, sanat, eğitim ve edebiyat ile hayat sahnesinde yeniden şahlanması!..

SÖZÜN KÖZÜ kitap çalışmasının okuyucusunu bulması ve faydalı olması dileğiyle…

Bol kitaplı günler…

YORUM EKLE