Cins Temmuz çıktı!

Aylık “Olaysız Gün” Cins, 2021 Temmuz sayısı ile raflarda! Cins 70. sayısı ile okurlarını kapağına taşıdığı “Anlat içinde koşan atların/ Hangi koşudan kaçtıklarını” dizeleriyle yeniden selamlıyor.

Cins Temmuz çıktı!

“YÜZYILI ANLAMAK İÇİN 100 OLAY”

Bu sayımızda Türkiye'nin son yüzyılını kapsayan olayların; hatırlanması, tazelenmesi maksadıyla “Yüzyılı Anlamak İçin 100 Olay” listemizi okurlarımızla buluşturduk. Bugüne kadar yaptığımız; mimari, roman, şiir gibi listelerimizi de içine alan bir sıralama oldu. Türkiye hakkında alternatif bir tarih okuması fırsatı veren, alternatif olurken esası ıskalamayan, hakiki gündemimizi şekillendiren olaylardan müteşekkil bir liste meydana geldi. Bu listenin; odalarımızda dinlediğimiz müzikten, masalarımızda içtiğimiz çaydan, evlerimize, adetlerimize, sokaklarımıza, tarihimize, duygularımıza ve hatta estetiğimize kadar ulaşan olayları içermesiyle de ayrı bir yeri var. Samed Karataş, Rıdvan Tulum, Eray Sarıçam ve Yusuf Genç  “Yüzyılı Anlamak İçin 100 Olay” listesini Cins için hazırladı.

 

MUTLULUK / MUTSUZLUK PANDEMİSİ

Bu dosyamızda, gündelik hayatımızın biçimlerini belirleyen, mutluluk ve mutsuzluk kavramlarını, Ahmet İnam söyleşisi ile anlamaya çalıştık. Özellikle günümüz modern dünyasında bir salgın gibi yayılan mutsuzluğun perde arkasını görmeye çalışırken, aynı zamanda içi boşaltılmış, esasından kopmuş bir mutluluk kavramını da hakiki bir bağlamda izini sürmeye çalıştık. Mutluluğu ve mutsuzluğu hangi kavramlarla birlikte düşünmemiz gerektiği, sebep ve sonuçlarını anlamak açısından ilgilileri için istifade edilebilecek bir söyleşi oldu. Gülsena Afra Ersan, Dilara Ayşe Akdeniz ve Serdar Bilir söyleşi ve yazılarıyla dosyaya katkı sağladı.

 YAZI DİZİLERİNDE BU AY

Prof. Dr. Ömer Türker “İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sorunlar” adlı yazı dizisinde bu ay yazdığı “İşrâkî Felsefenin Özcülüğü: Nuranî Heykeller ve Yatay Nurlar” yazısıyla İşrâkî felsefenin izini sürdü. Mustafa Ulusoy ise yazı dizisine” Masal Okuma Tekniğim” yazısıyla devam ediyor. Ayşegül Genç de “Dağılmışlar İçin Bir Sözlük” adlı yazı dizisinde bu ay “acı”, “anahtar”, “emek” ve “koza” kelimelerini tasvir etti.

 ŞAİR NEYE YARAR HATIRLAMAZSA ve CİNS KAFA

Bu ayla birlikte başlayan “Şair Neye Yarar Hatırlamazsa” bölümünün ilk şairi, kederleriyle bu dünyada estetik hatıralar bırakan isimlerden Levent Sunal oldu. Cins Kafalar’ın bu ayki muteber kişisi ise sinema tarihine adını altın harflerle kazıyan gerek rol aldığı filmlerle gerekse de hayatıyla bir tür baba figürünün temsili olan Marlon Brando oldu.

 MERAKLA BEKLENEN KÖŞE: ÇABUK KONUŞMA

Prof. Dr. Erol Göka ve Rıdvan Tulum, Çabuk Konuşma ‘da bu ay, “Çin Seddi’ni bitirdikten sonra duvarcılar nereye gittiler?” sorusu üzerine konuştular. Rıdvan Tulum sordu, Erol Göka cevapladı. İnsanlık tarihinin modern zamanlarla birlikte değişen ve dönüşen yapısını ortaya koyan bu bölüm, Cins okurlarını bekliyor.

 KURT GÖLGESİ ROMANI ÜZERİNE HAMDİ AKYOL SÖYLEŞİSİ

Hamdi Akyol ile yeni çıkarmış olduğu Kurt Gölgesi kitabının perde arkasını, gelişimini ve konusunun tarihi izleklerini, bir roman olarak romanın hangi şubesi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini Cins için Güray Süngü konuştu.

MÜNFERİT BİR OLAY / SUAT KÖÇER SÖYLEŞİSİ

Film festivali direktörlüğünden televizyon programcılığına, sinema yazarlığından öykücülüğe kadar pek çok alanda çalışmalarına devam eden Suat Köçer ile ilk romanı Münferit Bir Olay’ı, beslendiği kaynaklar, karakterlerin oluşum süreçleri ve yazarın otobiyografik hayatından romana taşıdığı ayrıntılar üzerinden Cins için konuştuk.

 

CİNS’İN SEVİLEN KÖŞESİ

Zeynep Kantarcı, hazırladığı “Dünya Kadar” adlı köşe ile dünyanın kültür ve edebiyat gündemine bir pencere açıyor ve bu köşede bu ay, The New Yorker, Harper’s, Oxford American, Kenyon Review, The Poetry Magazine ve Storyquarterly dergilerini takip edip gündemlerini gündeminize taşıdı.

 YENİ YAZARLARIYLA CİNS HAZİRAN SAYISI KADROSU

Dursun Çiçek, Murat Güzel, Hülya Terzioğlu, Mustafa Ulusoy, Ahmet Murat, Ömer Türker, İdil Önemli, Ayşegül Genç, Savaş Ş. Barkçin, Ercan Yıldırım, Muhammed Yazıcı, Serdar Bilir, Samed Karataş, Eray Sarıçam, Sadık Yemni, Mustafa Çiftci, Rıdvan Tulum, Dilara Ayşe Akdeniz, Enes Kılıç, Gülsena Afra Ersan, Mavi Çınar, Mustafa Uçurum ve Zeynep Kantarcı Cins’in 2021 Temmuz sayısı yazarlarıdır.

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2021 Salı 13:00 Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 13:19
YORUM EKLE

banner19

banner36