Cins Ekim sayısı çıktı!

Aylık “Büyük Konuşma” Cins, 2021 Ekim sayısı ile raflarda! Cins 73. sayısı ile okurlarını kapağına taşıdığı “Ben Mushaf'ı hatmettim / O ve'l leyli'de kaldı" dizeleriyle yeniden selamlıyor.

Cins Ekim sayısı çıktı!

“YÜZYILI ANLAMAK İÇİN 100 KONUŞMA”

Her sayıda yeni bir 100 listemizin bu sayıdaki yansıması, “Yüzyılı Anlamak İçin 100 Konuşma” oldu. Bir fikre dönüşmüş, hitap ettiği dünyayı değiştirmiş ya da sadece yerinde saymış konuşmalar bunlar. Türkiye’nin son yüz yılını “konuşmalardan” bir haritada göstermeye çalıştık. Eksik ya da tam. Ağızdan çıktığı anda büyük bir etki uyandırmış ya da değeri çok sonra anlaşılmış konuşmalardan söz ediyoruz. Türkiye’nin kulağına söylenen bütün şeylerin bir özeti bir bakıma bu liste. Türkiye, ne duydu, duyduğundan ne anladı, duyduktan sonra dönem dönem ne tepkiler verdi, bunları takip etmeye çalıştığımız bir çalışma oldu.

 

TÜRKLERDEN SONRA HİNDİSTAN

Bu dosyamızda, Hint coğrafyasının geçirdiği siyasi ve sosyolojik süreçlerin bir arkeolojisini yaptık. İngiliz emperyalizminin kendisini ciddi anlamda ilk kez denediği bu coğrafyayı anlamak için bu sayıda; Hint alt kıtasındaki fıkıh mirası çalışmalarıyla bilinen Ahmet Aydın ile Ketebe Yayınları'ndan çıkan, Yavana: İslam Medeniyetinin Büyük Havzası / Hint kitabı üzerinden Hint coğrafyasını, İslam'la olan ilişkisini ve Türklerin sürece olan katkısını, Şirketler tarihi ile ilgili yaptığı araştırmalarıyla bilinen Taha İsmet Özel ile geçtiğimiz günlerde Vadi Yayınları’ndan çıkan İngiliz Doğu Hindistan Şirketi kitabı üzerinden; sömürgeciliği, şirketlerin tarihteki misyonlarını ve dünya tarihine olan etkilerini konuştuk. Dosyaya söyleşi ve yazılarıyla; Selahattin Valeli ve Eray Sarıçam da katkılarını sundu.

 

YAZI DİZİLERİNDE BU AY

Prof. Dr. Ömer Türker “İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sorunlar” adlı yazı dizisi dahilinde bu ay “Gazzâli Öncesi Kelam Geleneğinin Özcülüğü” yazısıyla sayımıza katkı sağladı. Ahmet Murat ise Süleymaniye yazılarına, “Süleymaniye’nin Hayal Edilişi” yazısıyla katkı sağladı.

 

CİNS OTURUM : ŞEYH GALİP, BUNLAR MAĞLÛP

Uzun bir aradan sonra Eylül sayısıyla birlikte tekrar aramıza dönen Cins Oturum, Ekim sayısında yine gündelik hayattan insana, politikadan sanata, her şeyin rahatça konuşulduğu keyifli bir oturumla geldi. Bu ayki oturuma; Yusuf Genç, İsmail Kılıçarslan, Rıdvan Tulum, Samed Karataş ve Eray Sarıçam katkı sağladı.

 

ŞAİR NEYE YARAR HATIRLAMAZSA ve CİNS KAFA

“Şair Neye Yarar Hatırlamazsa” bölümünün bu ayki şairi, Ece Ayhan’ın sahici bir İkinci Yeni şairi dediği Tevfik Akdağ oldu. Cins Kafalar’ın bu ayki muteber kişisi ise Filistin’in Şecere köyünde başlayan hikayesiyle tüm dünyaya Filistin mücadelesini duyuran, her zaman on yaşında olan Hanzala’nın çizeri Naci el- Ali oldu.

 MERAKLA BEKLENEN KÖŞE: ÇABUK KONUŞMA

Prof. Dr. Erol Göka ve Rıdvan Tulum Çabuk Konuşma’da bu ay, “Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz?” sorusunu konuştular. Onların ağır kanlılığı modern hayata karşı bir tavır mı değil mi? Rıdvan Tulum sordu, Erol Göka Hoca cevapladı.

MİKROBİYOTA

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde radyasyon onkolojisi uzmanı olarak görevini sürdüren, aynı zamanda; sağlık ekonomisi ve politikasıyla birlikte yazdığı yazılarla, çeşitli yayın kuruluşlarında gıda ve beslenmeyle ilgili düşünceleriyle tanınan Yavuz Dizdar ile mikrobiyota kavramını ve mikrobiyotanın önemini, insanın beden ve düşünce sağlığının önce çevresinde başlayıp daha sonra kendisinde hitama ermesini Cins için konuştuk.

 

CİNS’İN SEVİLEN KÖŞESİ

Zeynep Kantarcı, hazırladığı “Dünya Kadar” adlı köşe ile dünya kültür ve edebiyat gündemine dair geniş bir pencere açıyor. Kantarcı bu ay; The New Yorker, Harper’s, Poetry Magazine, Kenyon Review, Oxford American ve The Georgıa Review dergilerini takip edip gündemlerini gündeminize taşıdı.

 

 YENİ YAZARLARIYLA CİNS EKİM SAYISI KADROSU

Ahmet Murat, Güven Adıgüzel, Ömer Türker, Ömer Faruk Lekesiz, Savaş Ş. Barkçin, Ercan Yıldırım, Muhammed Yazıcı, Serdar Bilir, Samed Karataş, Eray Sarıçam, Sadık Yemni, Mustafa Çiftci, Rıdvan Tulum, Dursun Çiçek, Burak Genç, Hüdanur Akkuzu, Yusuf Genç, İsmail Kılıçarslan, Selahattin Valeli , Mustafa Ulusoy, Zeynep Kantarcı ve İdil Önemli Cins’in 2021 Ekim sayısı yazarlarıdır.

YORUM EKLE

banner36