Cins dergisi yayın hayatına merhaba dedi

Cins dergisinin ilk sayısında 'Türkiye'de Kültürel İktidar' dosyası yer alıyor.

Cins dergisi yayın hayatına merhaba dedi

Genel yayın yönetmenliğini İsmail Kılıçarslan’ın, yayın koordinatörlüğünü Furkan Çalışkan’ın yaptığı aylık kültür dergisi Cins, 1 Ekim’de yayın hayatına merhaba dedi.

Dergi, ilk sayısını, uzunca bir süredir Türkiye’nin gönlünü ve aklını bulandıran ve ‘kültürel iktidar bizde’ diyen çakma kültür bekçilerine ayırıyor. İlk sayısında ‘Türkiye’de Kültürel İktidar’ meselesini masaya yatıran Cins’in dosya yazılarını, Haşmet Babaoğlu, Selahattin Yusuf, Furkan Çalışkan, Hakan Arslanbenzer, Merve Taşçı ve İsmail Kılıçarslan kaleme aldı. Süleyman Seyfi Öğün, söyleşisiyle kültürel iktidar tartışmalarına, destek veriyor: “Kültürel iktidar diye bir şey yok! Vasatların ambalajlanması var.”

Editörlüğünü ise Yusuf Genç’in yaptığı Cins’te yazılarıyla İbrahim Tenekeci, Bekir Develi, Aykut Ertuğrul, İdil Önemli, Yusuf Armağan, Turgay Bakırtaş, Mustafa Akar, Abdülhamit Güler, Ersin Çelik, Mustafa Nezihi Pesen, Abdullah Kibritçi, Melih Tuğtağ, Samet Doğan, Ali Hakan Kaya, Tuncer Köseoğlu, Arda Arel ve Betül Nurata yer alıyor.

Tarık Tufan’ın merakla beklenen romanından tadımlık bir bölümü de romandan çok önce Cins’in ilk sayısında okumak mümkün.

Aylık kültür dergisi Cins, şiirden öyküye, sinemadan müziğe, siyasetten futbola kadar hayatın her başlığını, tribe girmeden ve komplekse düşmeden hayat kadar, hayattaki kadar ele alıyor. "Yaklaşın bir şey söyleyeceğiz" sloganı ile yola çıkan Cins dergisi, her ay farklı dosyalar ile okurları, Türkiye'deki kültür atmosferine farklı bir pencereden bakmaya çağıracak.

YORUM EKLE