Çini desenleri ile keçe buluştur

Ankara'da bir ortaokulda öğretmen olan Oğuz Koç'un keçe işleme sanatını çini desenleriyle buluşturarak ortaya koyduğu tablolar ilgi görüyor.

Çini desenleri ile keçe buluştur

Kütahya'da bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali"nde sergi açan 54 yaşındaki Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Oğuz Koç, Anadolu'da yüzyıllardır yapıldığı bilinen keçe işleme sanatını yaklaşık 18 yıldır sürdürüyor. Hobi olarak başladığı bu sanat dalında, yünlerden oluşturduğu zemin üzerine çini sanatındaki desenleri uygulayan Koç'un yaptığı keçe tablolar ilgi görüyor. Koç, keçe sanatında elinden geldiğince özgün ürünler ortaya koymaya çalıştığını söyledi. Çini sanatına uzun yıllardır hayranlık duyduğunu ancak bu sanat dalıyla ilgilenemediğini anlatan Koç, "Çini sanatı yapamayınca çini desenlerini keçeye uyguladım" dedi.

Keçe sanatını severek yaptığını, büyük keyif aldığını belirten Koç, şöyle konuştu:

"Benim için öğretmenlikten sonra ikinci meslek haline geldi. Yaklaşık 3 yıldır keçeye çini deseni uyguluyorum. Yüzyıllık desenler keçede de hayat buluyor. Geleneksel iki el sanatımızı buluşturmuş oldum. Keçe ve çini sanatını farklı yorumluyorum. Bu yaptığım çalışmalar genellikle tablo şeklinde. Bu tablolar, kültür ve sanat merkezlerinde, dileyen insanlar evlerinde tablo olarak da kullanabiliyorlar. İlgi görüyor, dikkati çekiyor."

Keçe sanatçısı Koç, bugüne kadar yüzlerce tablo yaptığını vurgulayarak, ABD'de 4, Mısır ve Lübnan'da birer olmak üzere yurt dışında 6 kişisel sergi açtığını anlattı. Yurt içinde de 10 kişisel ve 20 civarında da karma sergiyle ürünlerini beğeniye sunduğunu söyleyen Koç, "Özellikle yurt dışında çok ilgi gördü. Keçeyi de çiniyi de biliyorlar ama ikisini bir tabloda görmek ilgilerini çekti. Ankara'da bir belediye tarafından açılan kurslarda eğitmenlik de yapıyorum. Çok sayıda gence bu sanatı öğrettim. Daha çok kişiye öğretmek için de çaba harcıyoruz" dedi.

Kaynak: AA

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26