"Çiçek Dürbününden Bakmak", Beyaz Bulut etiketiyle raflarda

"Yazar ve editör Abdullah Kasay, "Perdenin Ötesine Bakmak" adlı sinema kitabından sonra "Çiçek Dürbününden Bakmak" kitabıyla karşımızda." Şeyma Subaşı'nın haberi.

"Çiçek Dürbününden Bakmak", Beyaz Bulut etiketiyle raflarda

Türk edebiyatında çeşitli yazar ve şairlerin eserlerinde çocukluk zamanlarından esinlendiğini görmüşüzdür. Mesela Sezai Karakoç bir şiirinde “Ben erginliği çocukluğumda yaşadım.” der. Söz gelimi Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın bir kitabının adı Çocuk ve Allah’tır. Kuşkusuz başka şairlerin şiirlerinde de çocukluklarının izlerini görürüz. Öte yandan edebiyat gibi aynı zamanda sinema alanında da çocuk temalı filmler söz konusu. Kimi zaman Sezai Karakoç’un başta alıntıladığım mısrasındaki gibi çocukluklarında büyümüş çocuklar bunlar. Kimi zamansa olaylara çocuk olmalarının bir gereği olarak o naif çocuksu duyarlılıkla bakan karakterler bu filmlerdeki karakterler. İşte bu karakterleri çok çeşitli yazarların kaleminden okuyacağımız bir eser yayınlandı. Yazar ve editör Abdullah Kasay, Perdenin Ötesine Bakmak adlı sinema kitabından sonra Çiçek Dürbününden Bakmak kitabıyla karşımızda. Sümeyra Turanalp ile birlikte hazırlanan iki eserde, seksen yazar çocuk filmlerini ele aldı. Bu kıymetli eserin de okur tarafından çokça ilgi göreceğini düşünüyorum. Beyaz Bulut Yayınları’ndan çıkan kitabın bülteninde ise şu ifadeler yer alıyor: “Çiçek Dürbününden Bakmak’ın, çocuk ve sinema bağlamında, ülkemizdeki büyük bir boşluğa cevap niteliği taşımasını arzulamaktayız.” Bu önemli bir vurgu zira günümüzde sinema konusunda çocukları için içerik ve yönlendirme arayan tüm ebeveynler ve eğitimciler bu kitaplardan ziyadesi ile istifade edeceğe benziyor. Gerçekçi kurmacalar ile fantastik filmleri odağına alan “Sinemada Çocuk Çizgiler” ile doğrudan animasyon filmlerini odağına alan “Sinemada Çizgi Çocuklar” ın yazarları şu şekilde:

Abdulkadir Yaylacık, Abdullah Kasay, AhmetTopbaş, Ayşe Çelikkaya, Ayşe Gül Güler, Ayşe Karaköse, Ayşe Karaman, Ayşe Nur Kaymak, Ayşe Şahinboy Doğan, Ayşe Yılmaz, Ayşenur Narboğa, Banu Akbaş, Bülent Özdaman,  Bünyamin  Demirci,  Ekrem  Özdemir,  Elif  Hümeyra  Aydın,  Elif  Nur  Can,  Erhan  Genç,  Erkam Aslanoğlu, Ertuğrul Bozkurt, Erva Kara, Esma Şafak, Fadim Özer Kasay, Fatih Turanalp, Fatma Türkkol, Feyza Kartopu, Feyza Şule Güngör, Gökçe Özder, Gökhan Özcan, Gülçin Durman, Gülsüm Çıngı, Güven Adıgüzel, H. Elif Mutlu, Hatice Kübra Baylan, Hatice Kübra Karadeniz, Hatice Kübra Kısa, Hatice Marlalı Karadağ, Havva Yılmaz, İbrahim Eyibilir, İhsan Kabil, Kâmil Engin, Kevser Yılmaz, Kübra Demir, Mehmet Aycı,  Mehmet  Önder  Karakaş,  Mehtap  Gümüş,  Merve  Uygun,  Merve  Yaylacık,  Muammer  Ulutürk, Muhammed  Enes  Kala,  Murat Küçükhemek, Mustafa Uçurum, Muzaffer Bilsin, Münire Daniş, Necibe Özge Bozkurt,  Nur  Şevval  Seven,  Orhan  Gazi  Gökçe,  Ömer  Çelik,  Özlem  Yılmaz,  Pınar  Başar  Ünlüer,  Rabia Gülcan  Kardaş,  Remzi  Köpüklü,  Safa  Yılmaz,  Selvigül  Kandoğmuş  Şahin,  Sema  Noyan,  Sevgi  Yerlioğlu Demirci, Sevil Civelek, Sevinç Şahin, Songül Koç, Sümeyra Turanalp, Şeyma Subaşı, Şeyma Tamer, Şura Güldaş,  Tuğba  Güner,  Ümit  Yaşar  Özkan,  Yıldız  Ramazanoğlu,  Yunus  Meşe,  Zeynep  Kahraman  Füzün, Zeynep Karaca, Zeynep Sayman, Zeynep Tiftik, Zişan Çavuşoğlu.

Şeyma Subaşı

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2021 Çarşamba 17:30
YORUM EKLE

banner19

banner36