Cephelerden haber var!

Mustafa Şefik Efendi, savaşta gördüklerini, yaşadıklarını, duygularını, özlemlerini ayrıntılı bir şekilde kaleme almış.

Cephelerden haber var!

Osmanlı son devir kültür ortamında yetişmiş olan Mustafa Şefik Efendi, Çanakkale, Kafkas, Gazze ve Sina cephelerinde görev almış. Cephe hayatı öncesinde Yozgat Bidayet Mahkemesi Zabıt Kâtipliği yapmış. Belki de bu görevinin alışkanlığı ile savaşta gördüklerini, yaşadıklarını, duygularını, özlemlerini ayrıntılı bir şekilde kaleme almış. Hatıratı bugüne kadar Mustafa Şefik Efendi’nin oğlu Mustafa Şefik Ünlü saklamış.

Yozgatlı Mustafa Şefik Efendi, yazmış olduğu hatıratta, Çanakkale, Kafkas, Gazze ve Sina Cephelerinde, cephe gerisindeki olayları bir asker gözüyle ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır. Meraklısı için resmi tarih anlatısı dışında insan olarak neler yaşandı; bir yandan cephede çarpışırken diğer yandan çekilen sıkıntılar, şahit olunan olaylar nelerdi ve psikoloji nasıldı sorularına ayrıntılı bir cevap niteliğinde “Çanakkale Kafkas Gazze Sina Cephelerinde Yaşadıklarım”.

Eser Osmanlıca el yazmasından Muhammet Sait Konar tarafından tercüme edildi ve Şehitkale Yayıncılık tarafından okura sunuldu.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2013, 14:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13