Cepheden Haber Var!

Dicle Üniversitesi öğrencilerin sınav stresini azaltmak ve eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu atmak amacıyla Bahar Şenliklerine start verdi.

Cepheden Haber Var!

Bahar ayının kendini hissettirmeye başlamasıyla beraber Dicle Üniversitesinde her yıl geleneksel hale gelen ve öğrenciler tarafından büyük bir heyecanla takip edilen bahar şenlikleri büyük bir coşkuyla başladı.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün 21 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında öğrencilerin sınav stresini azaltmak ve geçen eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu atmak amacıyla düzenlediği 2012 Bahar Şenlikleri 21 Mayıs tarihinde yapılan Uluslararası Galaksi Sirki ile start aldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sirk, çeşitli görüntülere sahne oldu.

“Cepheden Haber Var!” adlı tiyatro oyunu seyircisiyle buluştu

Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi öğrencilerinin oynadığı ''Cepheden Haber Var!” adlı tiyatro oyunu seyircisiyle buluştu. Muş, İzmir, Çanakkale, Bitlis illerinden sonra sahnelenen oyun, izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

4 yıllık maraton mezuniyet ile taçlanacak

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin yoğun bir tempoyla geçirdiği 4 yılın sonunda mezuniyet sevinçlerini her birlikte paylaşacakları mezuniyet törenleri yapılacak ve Eğitim Fakültesi öğrencilerinin mezun olmalarından ötürü sergiledikleri son resim sergisiyle heyecanlarını resmedecekler.

Dicle Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (DÜNİT) tarafından Gyula Hay’a ait “At” isimli oyun, birçok üniversitede sergilendi. Roma’da Hz. İsa’dan sonra 1. yy döneminin anlatıldığı “At” isimli oyun ile oyuncular gösterdiği üstün ve başarılı performansla Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde yoğun istek üzerine ikinci kez sahnelenecek.

Dicle Üniversitesi Kültür Mutfağı (DÜKMK) Stand-up ve tiyatro gösterimi ile “Survivor Diyarbakır’da olursa neler olur?” diyerek, gülmeye hasret bir kendi güldürmek sloganı ve anlayışı ile Dicle Üniversitesi öğrencileri ile buluşacak.

Ebru kursu sergisi ruhları dinlendirecek

El Sanatları Topluluğunun birbirinden renkli Ebru Sergisi ise 29-30 Mayıs tarihlerinde sabah 10 ile 14 arası el emeğine saygı duyanların ve boyanın kağıt üzerinde süzülüşüne tanıklık etmek isteyenlerin ilgisine açık kalacak.

Dicle Üniversitesi Konservatuarı Halk Dansları Topluluğu ve Çok Dilli Müzik Grubu’nun Ermenice, Rumca, Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Azerice ve Süryanice olmak üzere 7 dilde seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle öğrenciler coşarak, çekilen halaylarla gönüllerince eğlenecek.

Dereceye giren öğrenciler ödülle taçlanacak

Dicle Üniversitesi tarafından üniversite yönetiminin göğsünü kabartan ve gururu olan 2012 bahar dönemi Türkiye ve dünya derecelerine giren öğrencilere kupa töreni düzenlenecek.

Birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Dicle Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Topluluğu tarafından konser düzenleyerek sanat müziği sevenlerin gönüllerine ve kulaklarına hitap edecek.

“Kültürlerle Dans Türkiye”

7 Haziran’da “Kültürlerle Dans Türkiye” adlı Dicle Üniversitesi Modern Halk Dansları Topluluğunun eşsiz görsel dansları ile 7 bölgenin yöresel oyunlarının yanı sıra Latin dansları, halk oyunları, sema gösterileri ve lirik dans türü ile öğrenciler dansla bütünleşecek.

 

Bünyamin Yıldız haber verdi

YORUM EKLE