Cengizhan Orakçı: Türkçe Bizim Vatanımızdır

Şair yazar Cengizhan Orakçı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) Eyüpsultan Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen haftalık söyleşi programı Cumartesi Buluşmaları’na konuk oldu ve “Şiirimiz ve Türkçemiz” başlıklı bir konuşma yaptı.

Cengizhan Orakçı: Türkçe Bizim Vatanımızdır

Şiirin yazıldığı dilin en yüksek temsili sayıldığını ve kelimeleri seçmek ve yerine göre kullanmanın şiiriyet düzeyini de belirlediğini anlatan Cengizhan Orakçı, bu kadar seçkin bir edebî sanatın dili de en güzel şekliyle yansıtması gerektiğini belirtti. Yeni yetişen kalemlerin önce şiire gayret ettiğini, bunların çok azının şair olabildiğini kaydeden Orakçı, geçmişten günümüzden şiir-şair manzaralarına dair örnekler vererek konuşmasında sıklıkla şiirin dille yoğrulan cihetine işaret etti. Günümüzde şiir yazanın çok olduğu hâlde kalıcı şiirin giderek azaldığını ifade eden Orakçı, bu kuraklığın dille doğrudan ilişkili olduğuna, sözlüklerin kıymetinin anlaşılmasının ve sahip olduğumuz şiir medeniyetinin yeni nesillerce idrak edilmesinin önemine dikkat çekti. “Türkçe kelimeleri kendi evim olarak görüyorum” diyen Orakçı, Türkçenin çok geniş bir coğrafyada konuşulduğunu, farklı milletlere mensup insanların da Türkçenin yaygınlığı dolayısıyla öğrenme ihtiyacı duyduğunu, bundan yola çıkarak dilimizin bilhassa edebî metinler aracılığıyla daha çok sevilip benimsenmesi gerektiğini belitti.

 

İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=Wo-rg2FoIEY

 

ŞUBAT’IN SON BULUŞMASI

Birbirinden değerli konu ve konukları ağırlayan “Cumartesi Buluşmaları”nın Şubat ayı içinde gerçekleşecek son programı şöyle:

 

26 Şubat Cumartesi

Konuşmacı: Fatma Atıcı

Konu: Ebu'l Hasan Harakânî'nin Fütüvvet Anlayışı

Saat: 14.00

 

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2022 Pazartesi 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36