Cemil Meriç'in Sevenleri Doğduğu Eve Akın Etti

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde restorasyon çalışmalarının ardından kültürevine dönüştürülen yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğduğu ev, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor.

Cemil Meriç'in Sevenleri Doğduğu Eve Akın Etti

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan ve Hatay Valiliği ile Reyhanlı Kaymakamlığı tarafından 2014'te "kültürevi" haline getirilen Cemil Meriç'in doğduğu ev, bölge sakinlerini ve kente gelen her yaştan ziyaretçileri ağırlıyor.

Cemil Meriç'in kendi sesinden hayat öyküsünün üç boyutlu animasyon filmle anlatıldığı evde, 12 Aralık 1916'da dünyaya gelen yazara ait fotoğraflar ile kitaplar da yer alıyor. Kültürevi, sergi ve kültür sanat günlerinin vazgeçilmez mekânı olarak göze çarpıyor.

Babasının vefatının 31. yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yapan Prof. Dr. Ümit Meriç, Cemil Meriç'in çok önemli eserler bıraktığını söyledi. Devamında ise "İnsanlara bıraktığı birbirinden anlamlı ve kıymetli eserler, onun halen yaşadığını gösteriyor. Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür. Her yaştan vatandaşın eserlerine ilgi göstermesi bizleri çok mutlu ediyor. Bıraktığı eserler geleceği aydınlatıyor." diye konuştu.

Meriç, babasının doğduğu evin kültürevi olarak hizmete sunulmasının önemine değinerek, "Reyhanlı'da doğduğu evin kültürevine dönüştürülmesi, insanların Cemil Meriç'i daha yakından tanımalarına imkân sağlıyor. Ona gösterilen bu sevgiyi, saygıyla karşılıyoruz.'' ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER