Cemil Meriç Kütüphanesi açıldı

Kahramanmaraş’ın altıncı kütüphanesi olan Cemil Meriç Kütüphanesinin açılışını yapıldı. Önümüzdeki aylar içinde üç adet daha kütüphane açılacak.

Cemil Meriç Kütüphanesi açıldı

Altıncı kütüphanesini geçtiğimiz pazartesi (02 Nisan 2012) halkın hizmetine sunan Kahramanmaraş Belediyesi böylelikle Türkiye’de bir ilke imza atmış oldu. Bu faydalı ve güzel girişiminden dolayı Kahramanmaraş Belediyesini kutluyoruz.

Kütüphanelerin isimlerine dikkat edildiğinde, Kahramanmaraş Belediyesinin kütüphanecilik sahasında yaptığı ve yapmakta olduğu faaliyetlerde ne kadar bilinçli ve planlı ilerlediği görülür: Necip Fazıl Kısakürek Kütüphanesi, Sezai Karakoç Kütüphanesi, Saçaklızade Kütüphanesi, Ahmet Kabaklı Kütüphanesi ve Cemil Meriç Kütüphanesi. Görüldüğü üzere sadece Kahramanmaraşlı şair, yazar ve mütefekkirlerin adına ve anısına kütüphaneler açılmıyor. Türkiye’nin sanat, kültür ve düşünce dünyasına hizmet etmiş bütün isimler anılıyor, seviliyor ve isimleri kütüphanelere veriliyor. Dolayısıyla bu kıymetli isimlere dikkat çekilmiş de oluyor. Kahramanmaraş Belediyesinin düşünce planında yerelliğe hapsolmayan, yerliliği, yani Türkiye’nin bütününü gözeten bu tutumunu ayrıca takdir ediyor, diğer şehir belediyelerine örnek olarak gösteriyoruz.

Geçen pazartesi açılan Cemil Meriç Kütüphanesiyle ilgili bilgi verecek olursak: Kütüphane haftanın yedi günü, saat 08:00’den 23.00’e kadar açıktır. Kütüphanede ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerin istifade edeceği ders kitaplarıyla birlikte kültür kitaplarının çokluğu dikkat çekiyor. Bunlara ek olarak YGS, KPSS, TUS gibi sınavlara hazırlık test kitapları da raflarda yerlerini almışlar. Kütüphane görevlilerinden raflarda 5 binin üzerinde kitabın bulunduğunu öğreniyoruz. Yeni açılan bir kütüphane için iyi bir rakam. Kütüphanede İnternet Bölümü de var. Bilgisayardan öğrenciler ve kütüphane müdavimleri internete girebiliyor, araştırmalarını rahatlıkla yapabiliyorlar.

Kahramanmaraş Belediyesi Basın-Yayın Müdürü Mustafa Semerci’yle görüştük. Önümüzdeki aylar içinde üç adet daha kütüphane açacaklarını söylediler. Kütüphaneler açıldıkça kütüphanelere duyulan ihtiyaç ve talep de çoğalıyor. Kitaba ve kütüphanelere duyulan bu ilgi Türkiye’nin yüzünü güldürecek ve ağartacak güzellikte. Biz de açılacağını aylar öncesinden duyduğumuz ve duyurduğumuz bu üç yeni kütüphaneyi merakla bekliyoruz.

 

Ömer Yalçınova haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2012, 23:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13