Cemaleddin Latiç: 'Aliya bize umut aşıladı'

Cemalettin Latiç Bosna’nın efsanevi lideri Aliya İzzet Begoviç’i anlattı.

Cemaleddin Latiç: 'Aliya bize umut aşıladı'

4. Göl Saatleri Şiir Akşamı etkinlikleri kapsamında TYB İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen söyleşide Cemalettin Latiç konuk oldu ve arkadaşı, Bosna’nın efsanevi lideri Aliya İzzet Begoviç’i anlattı. Aynı zamanda hapishane arkadaşı olan Aliya’nın, halkının uyanışı için mücadele etmiş ender kahramanlardan birisi olduğunu söyleyen Latiç, kendisiyle hatıralarını anlatırken duygu dolu anlar yaşandı.

Aliya ile Bosna halkının mücadelesinin başladığı andan sonra çok sıkı bir ilişki içerisinde olduklarını söyleyen Latiç, Aliya'nın kendilerine tarih boyunca imkansızlıklar içinde kazanılan zaferleri hatırlattığını ifade etti. Bosna halkının mücadelesini başlatan, uluslararası kuruluşlara bu mücadelenin bir milletin kurtuluş mücadelesi olduğunu anlatan Aliya’nın büyük bir kahraman olduğunu söyleyen milli şair Cemalettin Latiç, Bosna halkının Aliya’ya bağlılığının önemi üzerinde durdu.

İlk yola çıktığımızda 13 kişiydik”

Latiç’in Boşnakça yaptığı konuşmayı Hüseyin Kansu Türkçeye çevirdi. Latiç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aliya ile öz kardeş gibiydik. Ben cezaevinde hapis yatarken Aliya’yı da tutukladılar ve ilk kez benim yanıma verdiler. 3,5 yıl aynı hücrede kaldık. Hapishane hayatının Bosna halkının kurtuluş mücadelesinde ayrı bir önemi vardır. Burada birbirimizle daha çok kenetlendik ve mücadelenin stratejisi üzerinde çalıştık. Aliya ile bizi hapishanede ölüme terkettiler ama biz mücadelemizden vazgeçmedik. Aliya çok iyi bir Müslümandı. İslami ilimleri çok iyi biliyordu ve bize sık sık İslam üzre olduğumuz zaman asla yenilmeyeceğimizi, Allah’ın mutlaka bizi muzaffer kılacağına inandığını söylüyordu. Bize daima umut aşıladı. İlk yola çıktığımızda 13 kişiydik. İnanmış 13 adam. Aliya, bu inanmış 13 adamın İslam'a bağlılıkları halinde asla yenilmeyeceklerini ve Bosna halkının İslam’la yeniden kurtuluş mücadelesini kazanacağını söylüyordu.”

Latiç, Bosna kahramanı Aliya’nın Osmanlı devletini çok sevdiğini söylerken, “Osmanlı sadece sizin değil, bizim de devletimizdi” sözleriyle Osmanlı’nın Bosna topraklarında bıraktığı tarih ve eserleri çok önemsediklerini belirtti. Bosna’nın güçlenmesi halinde Türkiye ile birlikte daha güzel şeyler yapacaklarını dile getiren Cemalettin Latiç, ilgiyle izlenen konuşmasının sonunda sözlerini kendisinin yazdığı Bosna Milli marşını seslendirdi ve yazılış hikayesini anlattı.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen programın sonunda TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı Latiç’e teşekkür ederek bir plaket takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 16:01
YORUM EKLE

banner19