banner17

Cemal Safi vefat etti

Şiirleri birçok sanatçı tarafından şarkı olarak yorumlanan şair Cemal Safi, tedavi gördüğü hastanede dün gece hayatını kaybetti.

Cemal Safi vefat etti

Şiirleri birçok sanatçı tarafından şarkı olarak yorumlanan şair Cemal Safi, tedavi gördüğü hastanede dün gece hayatını kaybetti. Safi rahatsızlığı sebebiyle bir süredir yoğun bakımda tutuluyordu.

Cemal Safi'nin cenaze namazı, 20 Nisan Cuma günü Cuma namazını müteakip Ankara'da Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camii'nde kılınacak.

Mehmet Aycı'nın Cemal Safi portresi için tıklayınız: http://www.dunyabizim.com/cemal-safi/11735/siirlerinin-tamamini-ezbere-biliyormus

Cemal Safi'nin bestelenen şiirlerinden bazıları şöyle: "Ağlarsın", "Ayrılık Nikahı", "Ayşen", "Beni Sevmeni İstiyorum", "Git", "İmkansız-Rüyalarım Olmasa", "Sensiz İki Gün", "Vurgun", "Ya Evde Yoksan"

Cemal Safi kimdir:

1938 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladı. 1959'da Ankara'ya yerleşti. Yazdığı şarkı güfteleriyle tanındı. İlk şiirleri Orhan Gencebay, sonrakiler yine tanınmış besteciler tarafından bestelendi. 1989 yılında Rüyalarım Olmasa (imkânsız) ve Vurgun adlı şarkıların güftesiyle Hürriyet ve Millıyet gazeteleri ile TRT'nin açtığı yarışmalarda birincilik ödülünü alarak yılın sanatçısı seçildi. 1990 yılında Selçuk Tekay'ın bestelediği Vurgun adlı şiirin şarkısıyla aynı kurumların ödüllerini yeniden aldı.

İki yüz kadar şiiri bestelendi. 1993 yılına kadaɾ yazdığı şiiɾleɾi Vuɾgun adlı ilk kitabında yayınladı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış ismi ile yayınlandı. Şairin bugüne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, Zekai Tunca, Selçuk Tekay, Onur Akay ve Candan Erçetin gibi çok sayıda sanatçı ve besteci tarafından 150 civarında şiiri bestelendi. Safi, Eminescu madalyası başta olmak üzere, defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile, TRT'nin Yılın Şairi gibi sayısız ödüle lâyık görüldü.

İlk şiir kaseti 1991'de çıktı. Şiirlerinin bir bölümü Romenceye, Arnavutça ve İtalyancaya çevrildi. Yaz aylarını geçirdiği Akçay'da her yıl Geleneksel Akçay Şairler ve Bestekârlar Şölenini organize etti. 2003 yılında, Karamanoğlu Mehmet Bey adına düzenlenen Türk Dili Bayramı'nda Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan güftekâr şair olarak birincilikle ödüllendirildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2018, 09:24
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20