Cem Tunçer'den bir ilk kitap: JUVENİL

Editör ve yayıncı Cem Tunçer'in ilk öykü kitabı Juvenil, Holden'den çıktı.

Cem Tunçer'den bir ilk kitap: JUVENİL

Cem Tunçer, edebiyatın en zorlu türlerinden birinde, "küçürek öykü" türünde yazıyor. Anlatmak istediğini hikâyeyi en saf haliyle, az sözcük kullanarak aktarmaya çalışıyor. Spencer Holst'tan, Lydia Davis'e, Ferit Edgü'den Cortazar'a birçok büyük ismin denediği bu türe yeni bir anlayış getiriyor Cem Tunçer. Çoğu birbiriyle bağlantılı 73 öyküde bir kardeşin kaybı, sorunlu ikili ilişkiler, kuşak sıkıntıları, aile kurumu gibi meseleleri irdeliyor.

ARKA KAPAK

“Babamın cenazesinden sonra, yetim mi oldum öksüz mü diye düşünürken, tüm o diz dövmelerin, çay getirip götürmelerin ve dev ayakkabı yığınının ortasında, bir yandan ağlarken bir yandan elimde telefonla gugıllıyordum, babası ölene ne denir diye. Yetim olduğumu öğrendiğimde bir nebze olsun ferahlamıştı içim, öksüz olmak daha kötüydü çünkü.”

Cem Tunçer Juvenil’de, kısa ama okuyucuda etkisi çok uzun sürecek öyküleri bir araya getiriyor. Hayatı boyunca yaşadığı travmaları mizahla etkisiz hale getirmeye çalışan muzip bir anlatıcıyla tanıştırıyor bizi. Balkondan düşüp ölen kardeşi için yas tutan bir abi bu. Bir editör. Süpergüçleri yok. Yalnız uyuyor.

Bu kitapta anlatılanların hepsi gerçek.

Keşke olmasaydı.

TADIMLIK ÖYKÜ

BALIK

“Köpek gitti. Özlüyoruz onu.”

Lydia Davis

En yakın arkadaşımın babası öldü. Artık daha sık bahsediyor ondan. Önceden duymadığımız anılar anlatıyor ona dair. Beraber izledikleri filmleri ya da bir kere balığa gitmişler, böyle şeyler. Yeterince anı anlatırsa babasının yaşamaya devam edeceğini düşünüyor sanırım. Şu sözü ciddiye almış olmalı: “Adınız en son anıldığında ölürsünüz.”

İlkokuldaki arkadaş grubumuzda, bir arkadaşımızın babası olmadığından babalardan bahsetmemiz yasaktı. Annelerimiz tembihlemişti. Babamdan bahsetme özgürlüğü kazandığımda yirmi yedi yaşındaydım. Herkese babamla izlediğim filmleri anlatıyordum ve bir kere balığa gitmiştik, böyle şeyler.

Yayın Tarihi: 16 Eylül 2021 Perşembe 12:13
YORUM EKLE

banner19

banner36