Çelebi'nin dünyasına yolculuk rehberi

Uluslararası Evliya Çelebi yılı etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Bekir Karlığa yönetiminde Evliya Çelebi Atlası hazırlandı.

Çelebi'nin dünyasına yolculuk rehberi

Üç kıtaya yayılmış ihtişamlı Osmanlı Devleti'nin (Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye) sahip olduğu hazineleri bize aktarmaya çalışan Evliya Çelebi, bir medeniyet gezginidir. Kendisini sürekli "Evliya-yı bî-riyâ" olarak tanıtan, ata binip cirit oynayan ve ömrünün 40 yılını seyahat ile geçiren bu büyük gezgin, iyi eğitim görmüş, üslup sahibi bir edip, şair, hattat, nakkaş, musikişinas, zarif bir İstanbul çelebisidir. Yüzlerce yılın ardından hâlâ bize muhteşem bir imparatorluğun şaşaalı destanını masalımsı bir üslup ile anlatmaya devam etmektedir.

Evliya Çelebi Atlası, seyyahın dünyasına ve coğrafyasına bir yolculuk rehberidir. Yurt içinden ve dışından elliye yakın yazarın altmıştan fazla yazısından meydana gelen eser; muhtevası, tasarımı, kâğıdı, baskısı ve cildiyle de Evliya Çelebi literatüründe özel bir yere sahiptir.

Evliya Çelebi Atlası, seyyah ile ilgili üç ayrı temayı tek çatı altında buluşturan bir çalışmadır. Bunların ilki "Evliya Çelebi'nin İzinde" başlığını taşıyan, Hayati Develi tarafından hazırlanan nehir metindir. Yaşadığımız zamanın "mazeret"leri dikkate alınarak belirli bir uzmanlık, meslek ve öğrenim düzeyini öncelemeden, geniş kitlelerin zevkle okuyabileceği bir üslupla hazırlanan nehir metin, Seyahatname'deki edebi zevkin de yansıtılmasına özen gösterilen geniş bir özet ve yer yer uzmanının yorumlama gayretidir. Okuyucu, bu metinle birlikte Evliya Çelebi'nin hemen peşinde ama ona görünmeden keyifli bir yolculuğa çıkacaktır.

Atlas'ta, Evliya Çelebi'nin eseri, etkileri, coğrafyası, mekânları, toplumları, yaşadığı dünya ve dönemi ortaya konulurken sadece metinlerle yetinilmemiş; haritalar, fotoğraflar, illüstrasyonlar, gravürler, resimler ve minyatürlerle okuyucunun dönemi görsel olarak tasavvurunun kapıları da aralanmıştır.

Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı münasebetiyle UNESCO'nun ilân ettiği 2011 Uluslararası Evliya Çelebi yılı etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Bekir Karlığa'nın yönetiminde hazırlanan ulusal ve uluslararası çok yönlü etkinlikler bünyesinde tasarlanan Atlas, İngilizce olarak da yayınlanacaktır.

Mahya Yayınları tarafından çıkan, proje yönetmenliğini Prof. Dr. Bekir Karlığa ve Özkul Eren'in, editörlüğünü Coşkun Yılmaz'ın üstlendiği Evliya Çelebi Atlası'nın yazar kadrosu ise hayli zengin.

 

Meryem Uçar haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 22:20 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2013, 22:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26