Çatı yükseliyor!

MTTB'nin çıkardığı Çatı Dergisi 2. Sayısında da dopdolu..

Çatı yükseliyor!

MTTB (Millî Türk Talebe Teşkilâtı)’nin 1980 darbesiyle kapatılmasından sonra yayın hayatına ara veren dergi, Temmuz 2010’da yayım hayatına yeniden merhaba demişti. Kasım ayında 2. sayısını çıkartan dergi büyük bir mirası devam ettirmenin yükünü omuzlayabilmiş gibi.

Çatı, Sayı:2
(+)

Editör Şerif Sevim, derginin bu sayısında, ilk sayıdan sonra gelen eleştirilerin tümünü değerlendirip, içeriğinde ve boyutunda birtakım değişikliklere gitmiş.

Baskısı kaliteli, dış görünüşü çok güzel olan derginin içeriğinde de yok yok. Üniversite öğrencilerinin yazılarından mürekkep derginin muhtevasını, her kesime hitap edebilecek yazılar oluşturuyor. Arştırma, din, politika, ekonomi, deneme, eleştiri, dosya, öykü, kitap tanıtımı, portre vs. ne arasanız var.

Evililik ve arkadaşlık konusunda şaşırtıcı istatistikler

Araştırma konularından birisi, karşı cinsle ilişkiler üzerine olmuş. Üniversite üniversite ciddi araştırma yöntemleri kullanarak, “Kız-erkek arkadaşlığına bakışın nasıl olduğu”, “Birbirlerinin kıyafetine karışma”, “Evlilik öncesi birlikte yaşamaya bakış”, “Evlilik Tercihleri” vs. birçok soru sorulmuş. Erkek-kadın, okul kategorilerinde istatistikler tutulmuş. İstatistik neticelerinin bazıları gerçekten şaşırtıcı.

Bir diğer araştırma konusu, inanç ve aile ilişkileri. Dini inanç, başörtüsüne bakış açısı gibi yine üniversite öğrencilerine inanca dair sorular yöneltilmiş. Bunlardan da şaşırtıcı sonuçlar çıkmış.

Davos ve İsrail’e dair siyasî yazılardan, Türkiye ekonomisi ve borç krizine dair ekonomik konulara kadar geniş bir yelpazede yazılar da yer alıyor.

Mücahit Kayatuzu, Mehmet Akdaş ve İsmail Hakkı Korkmaz şiirleriyle; Ramazan Ekici ise öyküsüyle, derginin edebiyat cephesini oluşturuyor.

Gençlik hareketi: Jön Türkler

Derginin dosya konusu: Bir Gençlik Hareketi Olarak Jön Türkler ile Ondan Doğan İttihat ve Terakki Cemiyeti. Şerif Sevim, Mehmet Özcan, Doğan Narboğa tarafından bir ekip çalışmasıyla hazırlanan bu dosya gerçekten hem kapsamlı, hem açıklayıcı hem de akıcı bir çalışma olmuş. Çok zikredilmekle beraber doğru malumatın az olduğu Jön Türkler hakkında bilgi edinmek isteyenler için çok faydalı bir kaynak çalışması niteliğinde.

Eleştiri kısmında Ekrem Sakar, Elif Şafak’ın The Bastard of Istanbul adlı kitabını ele almış. Kitaptaki hataları tek tek gözler önüne serip, çok beğenilen bir kitabın nasıl yanlışlar ihtiva ettiğini ortaya koymuş.

Faik Özdengül’ün Mektup adlı yazısı da okumaya değer. Mesnevi’den aldığı parçalarla, yazısında güzel bir uyum yakalamış.

Dini içerikli yazılarda Kalbe Yolculuk adında gayet içten yazılmış bir anı; Mülkiyet ve Kariyerizm adında, İslâm’ın mülkiyet anlayışını anlatan iyi bir makale var.

İz Bırakanlar köşesinde, Türklere okumayı sevdiren Ahmed Midhat Efendi, değişik yönleriyle ele alınmış.Milli Türk Talebe Birliği

Özet olarak geçtiğimiz dergide yok yok. Hepsi, yurdun dört bir yanından yazan üniversite öğrencilerinin ciddi çalışmalarının ürünü.

Dergiyi edinmek istiyorsanız, onu herhangi bir kitapevinde bulamazsınız. Çünkü dergi ücretsiz. MTTB’nin desteğiyle çıkıyor.

Dergiye yazı göndermek veya dergiyi okumak istiyorsanız catidergisi(at)mttb.org.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hakkı Takı Çatı’yı beğendi ve tanıttı

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2010, 13:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26