Çanakkale Troya Müzesi ziyaretçilerini "İlyada Destanı" ile karşılayacak

Çanakkale Troya Antik Kenti'nde yapımı bu yıl tamamlanan müzede teşhir tanzim çalışmalarında sona gelindi. Ziyaretçilerin karşılanması için İlyada Destanı"ndan beyitler seçildi.

Çanakkale Troya Müzesi ziyaretçilerini "İlyada Destanı" ile karşılayacak

Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nde 2014 yılında yapımına başlanan ve açılışı için son hazırlıkları süren müze, ziyaretçilerini şair Homeros'un Troya Savaşı'nı anlattığı "İlyada Destanı"nın 6 dilde hazırlanan beyitleri ile karşılayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı açılan yarışmayla belirlenen proje kapsamında yapımına 2014 yılında başlanan Troya Müzesi inşaatı tamamlandı.

Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan, her yıl 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Troya Antik Kenti'ndeki müzenin açılışı için Arkeoloji Müzesi'nde bulunan eserlerin nakil işlemleri gerçekleştirildi. İl merkezinde bulunan müzeden taşınan eserler burada uzman personel tarafından tasnif edilip hazırlanan yeni yerlerine yerleştirildi. İnteraktif bölümlerin de yer aldığı müze, bölgede yapılan kazılarda kaçırılan eserlerin dürbün şeklinde hazırlanan gözlem alanıyla incelenerek net bir şekilde gezilebilecek.

Açılışı için son hazırlıkların sürdüğü müzenin giriş zeminine yerleştirilerek ziyaretçilerin karşılanması için şair Homeros'un Troya Savaşı'nı anlattığı "İlyada Destanı"ndan beyitler seçildi. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Yunanca ve Çince olmak üzere 6 dilde hazırlanan beyitler, taş oyma sanatı kullanılarak farklı bir konsept hazırlandı. Giriş bölümündeki alana ilave olarak postamentler ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait mimari kaideler ve müzenin kuş bakışı görüntüsünü anlatan mermer maketi yerleştirildi.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 28 Eylül 2018 Cuma 17:30
banner25
YORUM EKLE

banner26