Çanakkale Destanı 1,8 milyon ziyaretçiye simülasyonla anlatıldı

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, açıldığı 2012 yılından bu yana 1 milyon 800 bin kişiyi ağırladı.

Çanakkale Destanı 1,8 milyon ziyaretçiye simülasyonla anlatıldı

İleri simülasyon teknikleri ile 11 canlandırma odası ve bir müzenin yer aldığı Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 104 yıl önceki deniz ve kara savaşlarını sadece anlatmakla kalmıyor, savaşın önemli anlarını ziyaretçilerine adeta yeniden yaşatıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, 2012 yılında başbakanlığı döneminde hizmete açılan ve 8 bin 600 metrekare kapalı kullanım alanı bulunan tesiste, iki odada üç boyutlu filmler, üç odada da hareketli platformlarla Çanakkale Savaşları'nın önemli kesitleri sunuluyor. 

Yaklaşık bir saat süren gösterimde, yabancı ziyaretçiler için de anlatım yapılabiliyor. Özellikle 18 Mart Deniz Savaşları ve 24-25 Nisan Kara Savaşları'nın yıl dönümlerinde yoğunluk neredeyse iki katına çıkıyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bu merkezde Çanakkale ruhunun ziyaretçilere aktarıldığını söyledi.

Kaşdemir, yılda ortalama 500 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Ziyaretçi sayımız her geçen gün artıyor. Gerçekten çok modern bir konseptle hazırlanmış, müzecilik anlamında çok başarılı bir teşhir ve tanzimi olan bir merkez haline geldi. Buradaki sinema salonlarında göstermiş olduğumuz filmlerde gelen ziyaretçimizin hem Çanakkale Savaşları'yla alakalı bilgi almalarını sağlıyoruz hem de ziyaret öncesinde Çanakkale Zaferi'nin atmosferine bürünmelerini ve ziyaretlerini bu ruhta, bu heyecanla yapmalarını hedefliyoruz."

1,8 milyon ziyaretçi

İsmail Kaşdemir, 18 yaşından küçükler ve öğretmenler ile öğrencilere merkezin kapılarının ücretsiz açıldığını söyledi.

Merkeze gelenlerin bölgedeki ziyaretlerini daha da anlamlandırdığına dikkat çeken Kaşdemir, merkezin açıldığı günden bu yana da 1 milyon 800 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Kaşdemir, "Yarımadanın her yoğun olduğu zamanlarda bu merkeze gelen ziyaretçilerimiz en fazla 10 dakika bekleyerek burada seanslara giriyorlar. Yani biz her 10 dakikada bir Çanakkale destanını bütünüyle ziyaretçilere aktarıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Trt Haber

Yayın Tarihi: 18 Mart 2019 Pazartesi 01:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26