Can kadar yakın şehirler

Çin Kadar Uzak Can Kadar Yakın Şehirler adlı eseriyle Mesut Doğan, gezip görmediğimiz yerleri bir şairin gözüyle anlatıyor.

Can kadar yakın şehirler

Mesut Doğan’ın Çin Kadar Uzak Can Kadar Yakın Şehirler adlı eseri Okur Yayınlarından çıktı. Kitap hakkında Mustafa Özçelik şöyle diyor “Mesut Doğan, edebiyata şiirle başladı. Kendi çizgisinde başarılı ürünlere imza attı. Daha sonra nesre yöneldi. İyi de yaptı. Şair dikkati ve duyarlılığı ile yazdığı denemeler son derece ilgiyle okunan metinlerdi. Şimdi, bu ustalığını gezi yazılarıyla gösteriyor. Yurt içinde ve yurt dışında görme imkânı bulduğu şehirleri sadece bir gözlemci tutumla değil yine sanatsal bir duyarlık ve iyi işlenmiş bir dille bize anlatıyor. Bu tutumu neticesinde zevkle okunan bir kitapla çıkıyor okuyucusunun karşısına. Kitabı okurken hem gezip görmediğimiz yerleri bir şairin gözü ve gönlüyle tanıyoruz hem de onun seyahate yüklediği metafizik anlamla zihin ve gönül dünyamızda yeni ufuklar açılıyor.”

Mürsel Sönmez ise şöyle diyor: “Hayatı, yeryüzünü, insanı; insan, mekân ve zaman coğrafyasını şiirin "basiret" penceresinden görebilen bir şairin, nesrin sükûnetli sularında yaptığı geziye katılmak, onun sözcükleri ile yeniden var ederek yeni anlamlar ve çağrışımlar kazandırdığı şehirlerde gezinmek "marifet" arttırıcı geliyor bana. Mesut Doğan'ın maharetli kalemi ile hem bir anlatı ziyafeti, hem de tecessüs okyanusunda gezintiye çıkma keyfi yaşanıyor. İyi de oluyor.”

 

Volkan Yahşi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2012, 20:56
YORUM EKLE

banner19

banner13