Cam sanatı kaleme yansıdı

Almanya'da öğrenip daha sonra geliştirdiği sanatını Muğla'daki atölyesinde devam ettiren Büyükdağ, alevle şekillendirdiği camları 2005'ten bu yana kalem meraklılarının beğenisine sunuyor.

Cam sanatı kaleme yansıdı

Cam kalem ustası Baha Cüneyt Büyükdağ, mürekkep ile yazan cam kalemlerin hayat boyu insanlara eşlik etmesini istediklerini belirterek, "Kullanmaya çekinmeyin varsın kırılsın. Güzel görünüyor ama bunun yeri vitrin değil masanın üstü. Kalem olarak kullanılsın istiyoruz." dedi.

Almanya'da öğrenip daha sonra geliştirdiği sanatını Muğla'daki atölyesinde devam ettiren Büyükdağ, alevle şekillendirdiği camları 2005'ten bu yana kalem meraklılarının beğenisine sunuyor. Büyükdağ, bugüne kadar ürettiği 50 binden fazla özel tasarım kaleme ömür boyu garanti veriyor ve "Calligart" markasıyla dünyaya pazarlıyor. Ürünleri ve yapım sürecini Anadolu Ajans muhabirine anlatan Büyükdağ, "Berlin'de ya da Venedik'te cam kalem bulabilirsiniz ama uçlar düz gider, birden keskinleşir. Kubbe formu bizim buluşumuz." diye konuştu. 

Kendisi ve 2 asistanının camdan kalem yaptıklarını belirten Büyükdağ, "Çok güzel bir ekibimiz var. Çok uyumlu çalışıyoruz, aile gibiyiz. Bugüne kadar 50 binden fazla kalem ürettim. Her biri tek tek elde yapıldı. Bir şeyden 50 bin tane yapınca ustalaşmış oluyorsunuz. Camla keyif alarak uğraşıyorum." dedi. Büyükdağ, gümüş ve altın füme tekniği kullandıkları hokka, kağıt ağırlığı gibi özel ürünleri de olduğunu, bu ürünlerde altını veya gümüşü yakıp dumanını cama yapıştırdıklarını, sonrasında fırında tavlayarak kırılmasının önüne geçtiklerini anlattı.

Kalemin herhangi bir zaman herhangi bir şekilde kırılması durumunda, kullanıcının isteğine göre tamir ettiklerini veya değiştirdiklerini dile getiren Büyükdağ, "Sırf bu yüzden garanti veriyoruz. 'Alın kullanın, güzel yazsın diye çok özen gösterdik. Yazı gereci olarak ürettik, süs eşyası olmasın, yazı gereci olsun' diyoruz. Rengini beğenmezlerse de bize ulaşsınlar, başka rengini göndeririz." şeklinde konuştu.

Büyükdağ, el yapımı olduğu için aynısını yapmanın mümkün olmadığını, bütün ürünlerin ayrı tasarıma sahip olduğunu ve yazım kalitesi olarak denendikten sonra satışa sunulduğunu kaydederek şunları ekledi:

"Önemli olan bizden cam kalem aldığınızda memnun kalmanız. İstiyoruz ki bu kalem hayatınız boyunca size eşlik etsin. O zaman biz başarıya ulaştığımızı kabul ederiz. Kullanmaya çekinmeyin, varsın kırılsın. Güzel görünüyor ama bunun yeri vitrin değil masanın üstü. Kalem olarak kullanılsın istiyoruz."

Muğla'nın Akyaka ilçesindeki stüdyo, cam sanatına ilgi duyanlara yönelik çalışma atölyelerine de ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: AA

banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13