Cahit Çollak vefat etti

Bursa'nın tanınmış kültür adamlarından, Uludağ Yayınları'nın hadimi, Nurettin Topçu'nun talebesi Cahit Çollak bugün sabah saatlerinde vefat etti.

Cahit Çollak vefat etti

Bursa'nın tanınmış kültür adamlarından, Uludağ Yayınları'nın hadimi, TYB Bursa Şubesi kurucularından, Nurettin Topçu'nun talebesi Cahit Çollak bugün sabah saatlerinde vefat etti.

Merhumun cenazesi yarın öğle namazını müteakiben Bursa'da Emir Sultan Camii'nden kaldırılacak.

Dünyabizim ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına ve kültür camiamıza başsağlığı dileriz.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde Cahit Çollak ile ilgili yazılar ve kendisiyle yapılmış söyleşiler: //www.dunyabizim.com/3557/cahit-collak/tags

 

Cahit Çollak kimdir?

Cahit Çollak, 1951'de Erzurum doğdu. Baba tarafından Rize Çamsızhemşin asıllı. Çorbacızâde namlı dedesi 93 Bulgaristan Rusçuk göçmeni. Anneannesi yerli Erzurumlu. Dayılarından birinin yaptığı evlilik ve babasının işi dolayısıyla Malatyalı. Nerelisin? diye sordukları vakit, "Rize, Erzurum, Malatya, İstanbul ve Bursalıyım," diyor.

İlk ve ortaöğretimini babasının işi dolayısıyla bulundukları Malatya'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde okudu. Okumak için İstanbul'a geldiği 1969-70'li yıllarda Fikir ve Sanatta Hareket Dergisi'ne yaşam ruhu veren Ezel Erverdi, Mustafa Kutlu, Taner Şuer, Hasan Hüsrev Hatemi ve Hüseyin Hatemi ile beraber dava yolunda bulundu. Fikir ve Sanatta Hareket Dergisi kurucusu Nurettin Topçu ile beraberliğe erişti. Fikir yolculuğuna İstanbul'da devam ederken, bir hal gereği kendini Bursa'da buldu.

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2017 Pazar 12:13 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cahit Hınıslıoğlu
Cahit Hınıslıoğlu - 6 yıl Önce

Edebiyat kitabından bir yaprak daha koptu.Üstad Cahit abiye Allah'tan rahmet camiaya ve ailesine başsağlığı dilerim.

banner19

banner36