Çağdaş Türk düşüncesiyle çağdaş İslam düşüncesi içiçeydi

İsmail Kara, çağdaş İslam düşüncesi ile çağdaş Türk düşüncesi arasındaki ilişkiyi ele aldı.

Çağdaş Türk düşüncesiyle çağdaş İslam düşüncesi içiçeydi

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği “Çağdaş İslam Düşüncesi” başlıklı seminer serisinin dördüncü yılının ilk programı, 20 Ekim'de Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. Seminerde konuşan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Kara, çağdaş Türk düşüncesi ve çağdaş İslam düşüncesi konularına değindi.

Prof. Dr. İsmail Kara, seminer dizisinin yeni döneminde vefatının 40. yılı sebebiyle çağdaş İslam düşüncesinin öncü isimlerinden Nurettin Topçu düşüncesi merkezli bir ders yapacağını belirtti.

Seminer konuşmasına “Çağdaş İslam düşüncesi ile çağdaş Türk düşüncesi arasında ilişki kurup kurmamak, Türkiye ile İslam düşüncesi arasında ilişki kurup kurmamak anlamına gelir” sözleriyle başlayan Kara, konunun çok net olduğunun altını çizerek Türkiye’deki düşünce çevrelerinin konuya yaklaşımını şu sözlerle özetledi: “Türkiye’de İslamcı çevreler dâhil, bu iki düşünce arasında ilişki kurma kapasitesine sahip değiller. Sol ve Kemalist kesim zaten bunun birbirinden koparılmasını isteyen ve destekleyen bir gruptur. Bu normal değil ama anlaşılabilir bir şey. Türkiye’de sol ve Kemalist kesimin yerli bir düşünce üretememesinin sebebi budur. Çünkü kendi kaynakları ile gerçek bir alaka kurabilmiş değiller. Peki Türkiye’de İslamcı ve dini muhit niçin Türk düşüncesi ile İslam düşüncesi arasında ilişki kuramıyor? Onların problemi milliyetçilik üzerinden kaşınıyor. Çünkü çağdaş Türk düşüncesi dediğimiz zaman, bunun İslam’la bir alakası yok, herhalde resmi düşüncenin bir parçası diyorlar. Dolayısıyla, gerekçesi farklı olmakla beraber iki düşünce arasında ilişki kurup kurmamak bakımından sol ve Kemalist düşünce ile Türkiye’deki muhafazakâr ve İslamcı düşünce aynı değerlendirmeyi yapmış oluyor. Farklı gerekçeler üzerinden bunu yapıyorlar. Hâlbuki 1924 yılına kadar kesin olarak çağdaş İslam düşüncesi ile çağdaş Türk düşüncesi iç içedir. 1924’ten sonra Türkiye’de işler çok bulanıklaşıyor. Türk düşüncesi ile İslam düşüncesi arasındaki ilişki çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalıyor. Bunu görmemiz lazım. Çünkü şüphe götürmez.”

Prof. Dr. Kara, seminer sonunda dinleyicilerin sorularını cevapladı. Çağdaş İslam düşüncesi seminerleri her ayın ikinci Salı günü düzenlenmeye devam edecek.

 

Saliha Özdemir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 10:23
banner12
YORUM EKLE

banner19