Büyük Doğu'yu konuşacaklar!

'Düşüncede Sanatta ve Şiirde Büyük Doğu Coşkusu' etkinliği, 25 Mayıs Salı günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde... İşte etkinliğe dair ayrıntılar...

Büyük Doğu'yu konuşacaklar!

“Büyük Doğu” yakın dönem Anadolu insanının toplardamarıdır. Kalpleri bir istikamette toparlamakla ödevlenen Necip Fazıl, 1943’te ilk sayısını çıkardığı Büyük Doğu’ya 1978’de son noktayı koymuştur. Bu bereketli çizgiden neşet eden sanat, edebiyat, düşünce ürünleri ise hâlen insanımızın nabzını tutmaya devam ediyor.

15306

Bir istikamet belirleyicisi olarak Necip Fazıl’ın söylediklerinin gök kubbedeki yankılanışı kesintisiz bir biçimde sürmekte. Bu yankılanışla Anadolu insanı uyarılıp ruhuna yabancılaşmamaya çağrılıyor. Çağın diliyle sözden sese, eyleme açılan “Büyük Doğu”nun kapısında sorumluluk bilicine kayıtsız kalmama arayışındaki aydınlar, yazarlar, şairler kendi paylarına düşenle yetinmeyerek bu çizginin ilerisine geçme kararlılığıyla tavrını belirlemekteler.

Buna bigâne kalmamak düşüncesindeki Kahramanmaraş Belediyesi de mütevazı bir etkinlikle söz konusu çabalara katkıda bulunmak için Necip Fazıl’ın hayatının, sanatının, şiirinin ve “Büyük Doğu” düşüncesinin takipçilerinin konuşulduğu bir programla Necip Fazıl etkinliklerine katkıda bulunuyor.

Kahramanmaraş'ta 25 Mayıs Salı günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan programda; Necip Fazıl’ın kendi sesinden şiirler, bestelenmiş şiirleri ve hayatından kesitlerin yer aldığı sunuma da yer verilecek.

“Düşüncede Sanatta ve Şiirde Büyük Doğu Coşkusu” başlıklı etkinliğe Memduh Atalay, Duran Boz, Ali Yurtgezen ve Mustafa Köneçoğlu konuşmacı olarak katılacaklardır.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 23:41
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13