Bursluluk Sınavında geçersiz soru soruldu!

Gazeteci yazar Nevzat Özkaya, 10 Haziran Pazar günü “Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı”nda,5. Sınıf Sosyal Bilimler testinde 25. sorunun geçersiz sayılması gerektiğini belirtti.

Bursluluk Sınavında geçersiz soru soruldu!

Geçtiğimiz pazar (10 Haziran 2012) günü “PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAVI” vardı. Binlerce öğrenci bu sınavda ter döktü. Sınavın üzerinden üç gün geçti.

 

Bursluluk sınavında 25. soruya gazeteci yazar Nevzat Özkaya'dan itiraz geldi. Özkaya, sınav bitiminde, sınav sorularını inceleyen gazeteci Özkaya, Sosyal Bilgiler testinin 25. Sorusunun geçersiz olduğunu tesbit etti.

 

Sosyal Bilgiler testinin 25. sorusu şöyle:

 

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?

Cevap şıkları ise şunlar:

 

A) Millî Eğitim Bakanlığı
B) Başbakanlık
C) İçişleri Bakanlığı
D) İlçe Belediyeleri

 

İlk bakışta doğru cevap (B) şıkkı gibi görünüyor. Ancak, gazeteci Özkaya'nın tespitine göre soru yanlış olduğu için cevap da yanlış.

Nevzat Özkaya'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle: “8/6/2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe giren 633 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulmasıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü kapatılarak yerine Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruluyor.”

Yani, şu anda “Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü” diye bir kurum yok. Bu kurumun adı, Kanun Hükmünde bir Kararname ile “Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü” olmuş.

Özkaya, sorunun yanlış olduğuna kanaat getirince hemen harekete geçmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı aramış. Bakanlık, “Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nün 6 ay önce kendilerine geçtiğini” söylemiş. Yani Başbakanlığa bağlı değilmiş.

Gazeteci Özkaya, konuyu araştırmaya devam etmiş ve bu defa Milli Eğitim Bakanlığı'nı aramış. Bakanlık, “biraz bekleyin, araştırma yapalım!” demiş ve birkaç dakika sonra Özkaya'ya şu cevap verilmiş:

“Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat Bankası gibi bankalardan birine, 'Sınav itiraz' diye 10 TL. yatırın. Dilekçe ile birlikte dekontu 'Yenilik Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 06500 Teknik Okullar / Ankara' adresine yollayın.”

Özkaya, aynen Milli Eğitim Bakanlığı'nın dediğini yapmış.  Halk Bankası’na 10 TL. yatırmış ve dekontu belirtilen adrese dilekçe ile birlikte göndermiş.

“Şimdi sonucu bekliyorum” diyen Özkaya, “Bu sorununun iptal edileceğini düşünüyorum, inşallah yanılmam” diyor.

İşte Özkaya'nın, Sosyal Bilgiler testinin 25. sorusunun iptali için Bakanlığa gönderdiği dilekçenin tam metni:

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

ANKARA

 

10 Haziran 2012 Pazar günü yapılan “PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAVI” Sosyal Bilgiler testinin 25. sorusu yanlıştır.

25. soru şöyle:

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?

A) Millî Eğitim Bakanlığı
B) Başbakanlık
C) İçişleri Bakanlığı
D) İlçe Belediyeleri)

8/6/2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe giren 633 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuştur.

İlgi: Genel Müdürlük Makamının 31.12.2011 Tarih ve 2349 Sayılı Yazısı’nda da belirtildiği gibi aynı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü kapatılarak (GEÇİCİ MADDE 1- (1) Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Kadının Statüsü, Aile ve Sosyal Araştırmalar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlükleri, Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte kapatılmıştır.) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bu kurumun yerine Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulmuştur. İlgili Kanun Hükmünde Kararname ve ilgi yazı gereği 31.12.2011 tarihi itibariyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu kapatılarak bu kuruma ait iş ve işlemler de ilgili Genel Müdürlüklere devredilmiştir."

Soru şekil itibariye bu günü, yani kurumun şu anki durumunu ifade ediyor. Yani, “Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü eskiden kime bağlı” denmiyor.

"Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, aşağıdakilerden
hangisine bağlıdır?" diyor.

Şu an, “Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü” diye bir kurum yoktur ve bu soru yanlıştır.

Sorunun iptal edilmesi için gereğini arz ederim.

 

Yaşar Yeşil haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2012, 12:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13