Bursa'da Mehmet Akif konuşuldu

18 Nisan Çarşamba akşamı Bursa Seyyid Usül Kültür Merkezi bahçesinde, Mehmet Akif, konuşuldu.

Bursa'da Mehmet Akif konuşuldu

Aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu bir grup okuryazar sivilin yürüttüğü kitap okumalarının ikincisinde İstiklal Şairi vardı.

“Mehmet Akif’in çocukluğu, babasına niçin ‘Temiz Tahir Efendi’ dendiği, kavmiyetçiliği reddedişi, yazdığı ve yaktırdığı tefsiri, camideki şairin camideki miskin cemaate öfkesi, Şarklılara bitmek tükenmek bilmeyen kızgınlığı, Mısır’daki sürgün yılları, sürgündeki sessizliği, Necip Fazıl’ın onun şairliği için söyledikleri, Akif şair midir yoksa bir vaiz mi? her fraksiyonun Akif’leri neden farklı?” gibi başlıklar sorgulanıp cevaplar arandı.

Kısaca; Müslüman şair-camideki şair-vefa abidesi-hayatının her anında inancından ve onurundan taviz vermeyen adam-söz sahibi arkadaş-Şarklılara ve Müslümanlara bu kadar kızıp da onlar tarafından bu kadar çok sevilen Akif’in hayatındaki zor zamanlar ve o zamanların şiirlerini konuştular.

Haberiniz olsun, okumaların üçüncüsünde 02 Mayıs Çarşamba akşamı, öykü konuşulacak; üçüncü ayın kitabı ise "2011 Sait Faik Hikaye Armağanı" sahibi genç öykücü Ahmet Büke’nin “Ekmek ve Zeytin”i olacak.

Dünyadan,kendinden kaçıp kitaba sığınanları bekleriz; çaylarını ısmarlarız ve kalbimizle yolcu ederiz…

 

Ahmet Şevki Şakalar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2012, 01:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13